Tozlu Sayfalar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tozlu Sayfalar

Fantastik Edebiyat'a Açılan Sayfalar

AnasayfaHan GirişiLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...

+3
anılakbıyık
DjShArK
Saruman
7 posters
YazarMesaj
Saruman
TS Üye
TS Üye
Saruman

TS İtibarı : 44

Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Empty
MesajKonu: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimePtsi Haz. 18, 2012 11:38 pm

Merhaba dostlar. Paylaştığım konu bir çok kişi tarafından yadırganabilir, hatta terslenebilir. Fakat hayatta hep Müslüman, Hristiyan yada Musevi olmayanlar var. Ben bunların acısını çok çektim, çok arkadaş kaybettim. Bir zamanlar kanka olduklarımla arama soğukluk girdi. Sevdiğim kızla küstük. Bunlar benim hayatımda yaşananlar. Gerçekte ise insanlar sadece belli bir dine mensup olmadığı için hakaret yiyor, şiddet görüyor hatta ve hatta öldürülüyorlar. Ve ben 'Tozlu Sayfalar'da bu sıkıntımı dile getirmek istedim. Forumda İslam ile ilgili bir çok şey paylaştım. Bu benim hoşgörümdendir. Fakat düşünceleriniz sizlere kalmış. Evrim ve Ateizm ile ilgili bir kaç video ve bir kaç satır yazı paylaşmak istiyorum izninizle;

'Dünyaya karşı biz Ateistler olarak tek zararımız plastikler.'

Evrim ve gök bilimci Prof. Richard Dawkins'e sorulan soru ve kendisinin verdiği o cevap:

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi rock grubu Beatles'ın assolisti John Lennon'un İmagine (Hayal Et) şarkısı. Lütfen anlayarak dinleyiniz. Anlayarak...

Einstein'in Ateizm'e verdiği cevabı biliyorsunuz çocukken. Fakat gerçek dininin Deizm olduğunu hiç göremedik. İşte belgesel filmden alıntı.

Ünlü filozofun 'Böyle buyurdu Zerdüşt' adlı kitabında geçen 'Tanrı öldü' sözü ve gerçek hayata yansıyışı

Canlı bağlantıların yapıldığı ve Ateist tartışmacı/sunucuların olduğu bir programa bağlanan Teist(İnançlı)'in aralarında geçen konuşma

Ve insan tanrıyı yarattı...

-John Lennon, CIA tarafından inançlı olmadığı için bir gece evine giderken yolda sözde bir akıl hastası hayranı tarafından silahla vurularak öldürülmüştür.
-Turan Dursun, eski bir imamdır. Fakat düşüncelerini değiştirip Ateist olmuştur ve kitaplar yazmıştır. X Cemaat üyeleri tarafından öldürülmüştür.

Sevgili dostlarım. Biz bir yaşlıyı karşıdan karşıya geçirirken sevap için değil, iyilik için geçiriyoruz. Belli bir gayemiz vardır. Ya iyiyiz, ya kötüyüz. Ters görünüp düz olmuyoruz.

Sizleri de bu konu altında seviyeli bir tartışmaya beklerim kardeşlerim. Teşekkürler...
http://www.google.com.tr/
DjShArK
Admin
Admin
DjShArK

TS İtibarı : 15

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeSalı Haz. 19, 2012 9:26 am

Hmm... görüşlerine saygım var Saruman. Yanlız olayın garip tarafı, çevremize baktığımızda bu kadar şeyin bu düzende varolması insani bir yapı veya kendinden varolmuş bir yapı olmayacağının göstergesidir.

Ben diğer düşüncüler hakkında araştırma yapmayı seven biriyim, karşı tarafı ne kadar iyi tanırsan o kadar iyi anlarsın.

Neyse bu yazıyı gördükten sonra bundan 2-3 önce okuduğum bir yazı aklıma geldi. Aslında yazıdan ziyade sorular aklıma geldi. Aynen şöyle aktarayım;

Alıntı :
Tanrı'nın kendi kendini yok etmeye gücü yeter mi?
1-Tanrı'nın ikinci bir Tanrı'yı yaratmaya gücü yeter mi?
2-Tanrı'nın birden fazla olmaya gücü yeter mi?
3-Tanrı'nın kaldıramayacağı bir taşı yaratmaya gücü yeter mi?
4-Tanrı'nın gücü yetmeyecek bir şeyi yaratmaya gücü yeter mi?
5-Tanrı her şeye kadir olmamaya da kadir midir?
6-Tanrı, herhangi bir sıfatına (Tanrı'nın 99 ismi olan esma-ül hüsna’da geçen tüm isimleri birer sıfatına karşılık olduğuna göre) aykırı şekilde davranabilir mi? Davranabilirse, ve davranırsa, o zaman bu sıfatı nasıl hak eder?
7-Tanrı mantık ilkelerinin üzerinde midir? Aynı anda hem doğru olan hem de yanlış olan bir şey yaratabilir mi örneğin? Ya da daire şeklinde bir kare?
8-Tanrı evreni yaratmadan önce neredeydi? Ne yapıyordu?
9-Tanrı geleceği hem bilir, hem de değiştirebilir mi? (Değiştirirse eski bilgisi yanlış olur).
10-Tanrı düşünebilir mi? (Düşünme geleceğe ve geçmişe dairdir. Tanrı geleceği ve geçmişi bildiği için düşünememelidir. Düşünmeye kalktığında kendini yalanlar. Bu yüzden Tanrı gelecek de kurgulayamaz. Kurgularsa geleceği bilmiyordur).

Bugüne kadar bunlara benzer birçok paradox vb. sorular aranmış ve akıllının biri oturup bunları düşünmüştür. Aslında sorulara baktığımız Allah'ın yokluğu üzerinden değil sadece güç kavramı üzerinden gidilmiş ve baştan tökezlemiş bir hareketin ana kahramanı olmuşlardı.

Efendim gel gelelim biz bu sorulara verilen cevaplara;

Aynen aktarıyorum.

Alıntı :
1-Yokluk Allahın yaratmadığı bölümdür Allah ne varlığa ne yokluğa sığmaz.
2-Allah yaratıcıdır ikinci bir yaratıcı yaratabilir yaratmıştır da yarattığı her varlığa belli oranda bir yaratma gücü vermiştir. Dişinin doğurması,arının bal yapması bile bir yaratıcılıktır. Dilerse kendi gibi canlı varlık yaratabilen öldürebilen bir varlık yaratabilir ancak sonuçta bu da bir yaratık olacaktır ve yaratanına muhtaç olacaktır.
3-Allah birden fazla olmaya muhtaç değildir zaten tüm varlığa zerreden kürreye hakimdir, bütün yarattıklarının her halini görür duyar ve bilir tek olması onu acze düşürmez.
4-Allah her şeye kadirdir kudretinin sonu yoktur kaldıramazlık yapamazlık gibi hiç bir aciz sıfatı yoktur "ol" demesi ile olan taş "kalk" demesi ile kalkıverir herhangi bir çaba sarf etmez dilemesi kafidir.
5-Gücü yetmemek gücün sınırını akla getirir sınırsız güç sahibinin güç yetirememesi saçmalıktır herhangi bir şeye güç yetiremezlik Allahtan uzak bir durumdur.
6-Her şeye kadir olamamaya kadirmidir? Bir şey olmaya ya da olmamaya ihtiyaç duymaz sıfatları onun bizatihi kendidir abesle iştigal etmez
7-Allahın isimleri sıfatları 99 dan çoktur 99 bize bildirdiği bazı isimleridir. Bu isimler de zaten bir zıtlık mevcuttur örneğin "yaşatır-öldürür" "genişletir-daraltır" "bağışlar-kahreder" yaşatıcı ismine aykırı olarak varlığa ölüm verir bağışlayıcı ismine aykırı olarak cezalandırır bu isim ve sıfatları kullanabilmesi nedeni ile bu isimler sıfatlar onu temsil eder.
8-Allah yeryüzünde her şeyi bir ölçü dahilinde yaratmıştır 2+2=4 tür dileseydi bu 5 olurdu ozaman 4 olabilirmiydi derdik. Eğri şeklinde bir daire kare şeklinde bir üçgen daha nicelerini yaratabilirdi fakat bu bizim hayatımızı zorlardı bu kurallar ile insanlar yeryüzünde bir hayat sürerler.
9-Allah ezel ve ebeddir zaman onun yarattığı bir mahluktur Allah yarattığına değil yarattığı ona tabidir. Yaratmadan önce ve sonra hali durumu değişmez halden durumdan uzaktır bir hale duruma ihtiyaç duymaz. Yere mekana sığmaz.
10-Allah geleceği bilir ve dilediklerini değiştirir her kurşun sıkılanın her damdan düşenin her kazaya karışanın ölmemesi Allahın değiştirmesidir Allahın yeryüzünde olan bitene seyirci kaldığı düşünülemez dilediğini dilediği anda değiştirir geleceğe ilişkin bilgisin de yanılmaz değiştirmezse ne olacağını değiştirirse ne olacağını bilir.
11-Düşünmek sınırlı bir aklı daha verimle çalışmaya zorlamaktır güç bir durumu anlamaya bir güçlük karşısında nasıl üstesinden gelinebilceğini tasarlamaktır. Allah için düşünmeye ihtiyaç gösteren bir akıl söz konusu değildir. İlmi kudreti sonsuz ve sınırsızdır yine herhangi bir güçlükle bir problemle karşılaşmak gibi acziyetten uzaktır. Düşünmek insanlara verilmiş bir vasıftır hayvanlar iç güdüleri ile hareket eder bitkilerin de böyle bir vasfı yoktur. İnsanların ihtiyaç duyduğu sıfatlarla Allahı tanımlamaya çalışmak işte saçma sapan bir tartışmadan öteye gitmez.

Bir kaç konuylada ters düştüğümüz, konu hakkında örnekler vereyim;

Alıntı :
Polonyalı Katolik
rahip ve aynı zamanda usta bir matematikçi olan Prof. Dr. Michael
Heller, dünyanın en yüksek miktarlı akademik ödülünü Allah’ın varlığını
Matematikle ispatladığından dolay kazandı.

John Templeton
Kuruluşunun kurucusu John Templeton, “Heller’in derin araştırmaları
dini kavramlara ve bilim alanına yeni ufuklar açmıştır dedi. Kurum,
Heller’i kosmoloji ve filozofi ile matematik ve metafizik alanlarında
üstlenmiş olduğu görev çizgisinden dolayı bu prestijli ödüle layık
gördü.

Birleşmiş Milletler (BM)’nin New York’taki binasında
yapılan ödül töreninde, ömrünün 40 yılını din ve bilimin uzlaşmasına
adayan 72 yaşındaki Heller’e bu ödülün “manevi gerçeklerle alakalı
araştırma ve keşfetme çalışmalarındaki ilerlemelerden dolayı bu ödülün
verildiği belirtildi.

Şu
ana kadar bilim ve teoloji alanında 30 kitabı ve 400 akademik yazısı
olan Heller, Cracow’da Pontifical Academy of Theology’de profesör
olarak görev yapıyor.

“Başlangıcı olan şeyin yaratıcısı vardır"

Prof.
Dr. Heller, “kâinatın bir başlangıcı olduğuna göre, bir yaratıcısı
olmalıdır ve bu yaratma eylemi uzay ve zaman dışında gerçekleşmiştir.
Kâinatın yaradılış nedenini soracak olursak, matematik kurallarının
nedenlerini sorgulamak zorundayız. Bunu yaptığımızda da tekrardan
Allah’ın kâinatı yaratma düşüncesine varıyoruz. Asıl sor ortaya söyle
çıkıyor; hiçbir şey olmamaktansa neden bir şeyler var? Bu soruyu
sorduğumuzda tüm diğer nedenler gibi bir nedeni sorgulamış olmuyoruz.
Tüm muhtemel nedenlerin kökünü sorgulamış oluyoruz. Bilim; insan
zihninin, Allah’ın zihnini okuyabilmek için, bizim ve yaratılan şu
dünyanın etrafında olup bitenleri sorgulama yolunda kolektif bir
çabadır? dedi.

Heller, kazandığı 1.6 milyon dolarlık ödülü,
bilimsel ve teolojik çalışmalar yapan Cracow’daki Copernicus Merkezinin
gelişimi için bağışlayacağını söyledi.

Gel gelelim sevgili Saruman, ateistliğin temelinde evrim teorisi yatmaktadır. Öncelikle evrim teorisi nedir? sorusunu cevaplamak istiyorum;
Evrim Teorisi demiş ki:
Bütün canlılar, çok uzak bir geçmişte yaşamış, tek bir ortak atanın, tesadüfi değişim süreci geçirmiş nesilleridir.

Çok çok önceleri okuduğum kitap olan 20 soruda Evrim Teorisi'nin çöküşü isimli kitap, herkes için özellikle de ben aklımı kullanıyorum... diyenler için oldukça mantıklı cevaplarla Evrim Teorisi'ni bitirmişti. Özetle ana başlıkları paylaşacağım sadece isteyenler verdiğim linklerden okuyabilir.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Bu konular kitabın belli bir kısmıdır. İsteyenler gerekli bölümleri yukarıdaki bölümlerden okuyabilir.

Ayrıca [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] burayıda ziyaret etmeni isterim, değerli Saruman. Oldukça öz ve güzel anlatımlar yapmışlar.

Umarım seni hor görecek, incitecek birşey yazmamışımdır.
https://tozlusayfalar.yetkin-forum.com
anılakbıyık
Moderatör
Moderatör
anılakbıyık

TS İtibarı : 8

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeSalı Haz. 19, 2012 11:38 am

Bunların hepsi Amerikanın oyunları Smile Smile
Saruman
TS Üye
TS Üye
Saruman

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeSalı Haz. 19, 2012 1:37 pm

Sevgili DjShArK, yazdıkların için teşekkür ederim. Fakat tartışma konusunu Allah'ın yada Evrim'in varlığı yada yokluğu konusunda değil, Ateizm'e ve Ateistler'e gösterilen saygının ve verilen önemin olmasını istemiştim. Fakat bu kadar yazmışsın, çabalarının boşa gitmesini istemiyorum. Bir kaç cümlede ben sarf edeceğim;

İlk önce vermiş olduğun yazıların tamamına baktım. Bunun gibi yazıların aynılarını, ceplerini doldurmak ve ilgi odağı olmak için 'dindar' olan sözde hocalar var. Adnan Oktar (Harun Yahya) gibi. Ben bunun ve bunun gibi insanların söylediği şeylere asla kulak asmam. Gök mavi, çimler yeşil dese yine inanmam. Onda bile bir yalan ararım. Bende evrim hakkında bir kaç şey söyleyeyim;

1- Evrim bir tesadüf değil, olaylar zinciridir.
2- Biz maymundan gelmedik. Sadece ortak ataya sahibiz.
3- Charles Darwin'i ilah olarak kabul etmiyoruz. Her bilim adamı bizim için bir doğan güneştir.
4- Türlerin Kökeni'ni kutsal kitabımız kabul etmiyoruz. Semavi kitaplarda olduğu gibi onda da yanlışlıklar vardır.
5- Dünya üzerinde Ateizm adına öldürülen kimse yoktur.
6- Dünya üzerinde sadece din için öldürülen insan sayısı, tüm ölümlerin %60'ından fazlasını kapsar.

Ve tartışmaya verilen değerden devam edelim. Din-Evrim tartışması uzun iştir ve forumlarda olmaz.

DjShArK
Admin
Admin
DjShArK

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeSalı Haz. 19, 2012 2:07 pm

1- Evrim yoktur, gelişim vardır ve gelecek döllere aktrarılmaz.
2- Varsayalım ki ortak ata diye birşey var, bu ortak atanın nereden, nasıl var olduğunu açıklayabilir misin?
3- Darwin'i zaten ilah kabul ettiğinizi söylemedim ki, sadece ateistliği oluşturan alt yapılardan biri evrimdir demek istedim.
4- Semavi kitaplar sonradan bozulmuştur doğru, tek bozulmamış olarak kalan kitap Kuran-ı Kerim'dir. (Buna inanman için seni zorlayamam ama bu benim inandığım şey ve yazmak durumundayım.)
5- Eğer dünya ateistliğe duyduğu saygıyı diğer dinlere özellik de müslümanlığa duysaydı emin ol, din adına ölüm diye birşey olmazdı.

Ayrıca yazıları yazanlara güvenmem demişsin, bunu söyleyenin kim olduğu aslında bir arka planda bırakılmalı, önemli olan söylenenlerin doğruluğudur.

Gel gelelim saygı meselesine, öncelikle ateist kişilerin aynada bir bakınmaları lazım, şöyleki;
Şahsım adına örnek verecek olursam, ben Allah'ın varlığına ve birliğine inanmış, peygambere inanmış , ve Kur'an-ı Kerim'e inanmış biriyim. Bir kişi karşıma geçip, benim inançlarımı alaya alıp hiçe sayıyor, kendince fikirler yürütmeye çalışıp inandığım değerleri aşağılamaya çalışıyorsa. Böyle bir kişiye neden saygı duyayım ki. İslamiyet hoşgörü dinidir ve dinde zorlama yoktur. Peygamber efendimiz yahudiler ve hıristiyanlarla komşuluk etmiş ve haklarını yememiştir. Yani lafı aslında uzatmaya gerek yok. Demek istediğim nasıl davranırsan, öyle karşılık bulursun. Kendi içinde inancını yaşayabilirsen ve diğer inançlara saygın olursa zaten sana birşey diyen olmaz. Bunu senin için söylemiyorum, genel olarak söylüyorum.
Saruman
TS Üye
TS Üye
Saruman

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeSalı Haz. 19, 2012 3:32 pm

1- Evrimin olduğuna dair bir çok kanıt var sevgili DjShArK. Yok deyip kesip atılamaz ki. Ben sana bir çok kanıt sunacağım. Peki sen bana elle tutulur bir kanıt sunabilecek misin?
2- Ortak ata deniz altında ki ortamda oluşan tek hücreli canlıdır. Yaratıcısı doğadır. Tıpkı ağacı küçücük bir tohumdan yaratır gibi...
3- Darwin'i ilah kabul ettiğimizi sen söylemedin zaten. Genel yaygı böyle.
4- Ben genelinin bozulmuş olduğu kanısındayım. Buna da ben inanıyorum tabii.
5- Dinin öldürdüğü insan yüzdesini verdiğimde tarih öncesi ve şimdiye dayandırdım. İslam'ın öldürdüklerini söylemedim. Yanlış anlaşılma olmasın.

Kötü bir insanın iyi bir sözü olduğunda inanmak gerekir mi?

Şimdi saygı meselesine gelince; ben burada düşünceyi yaşatmaktan bahsediyorum. Düşünce sahibini öldürmemekten, onları insan gibi görmekten bahsediyorum. Eğer ki biz İslam'la dalga geçiyorsak karşılık olarak evrimle dalga geçilmesi gerekir. Evrimin ve Allah'ın yokluğu hakkında yazılar yazan, sözler söyleyen insanları öldürerek değil. Ki her evrimci dalga geçmez. Mesela ben. Forum içerisinde de gördüğün gibi bir çok bilgi paylaştım. YEF'te ilahiler paylaşmıştım.
DjShArK
Admin
Admin
DjShArK

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeSalı Haz. 19, 2012 3:45 pm

1- Ben zaten kanıtlarımı sunmadım mı? Sen onları çürüt ben yenilerini bulayım Smile.
2- Doğa'nın nasıl olduğunu anlat. Herşeyin ilkine git. Doğa nedir?

Saygı meselesinde dediğim gibi, genel bakımdan benim inandığım İlah'ı, peygamberi ve kutsal kitabı yok sayarsa biri ben onu hiç varolmamış sayarım. Umarım anlatabilmişimdir Smile. Seni baz alalım; düşüncelerinin bu yönde olduğunu bugün öğrendim lâkin sana karşı düşüncelerim değişmedi. Karşılıklı hoşgörü ve saygı çerçevesinde bu konuyu konuştuk. Böyle bir yaşantıda inancını yaşayan birine zaten kimse birşey demez.
Saruman
TS Üye
TS Üye
Saruman

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeSalı Haz. 19, 2012 3:54 pm

1- Senin sunduğun kanıtlar İslam'ın gerçekliğini kanıtlayan bulgular değil ki. Sadece evrimi çürütmek isteyen iddialar ama.
2- Doğa; özgür ve bağımsız yaşamı ile canlıyı cansıza, cansızı canlıya çeviren, hür ve olağan üstü, kendi başına ve doğal yoldan ilerleyen bir sistemdir.

John Lennon'un kime ne zararı vardı? ''Üzerimizde sadece gökyüzü.'' diyerek dinlere hakaret mi etmiş oluyor?Bak saygı meselesinde bizim aramızda bir şey olmadı ama ilk başta dediğim gibi en az 5 arkadaşımla kalıcı olarak küstüm anlatabildim mi? Bunlardan biriside sevdiğim kızdı yani bu kadar ciddi.
DjShArK
Admin
Admin
DjShArK

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeSalı Haz. 19, 2012 5:03 pm

"Bazı şeylerden inandıkların için vazgeçmezsen, bazı şeyler için inandıklarından vazgeçersin."

1- Sunduklarımın birçoğu Kur'an-ı Kerim'de bulunmakta. Kur'an-ı kerim islamın gerçekliğinin en iyi göstergesidir.

2- Doğa dediğiniz şey, Allah'tır. Bunu neden kabullenmez mantıklı bir insan anlamam ki. Allah, doğadır diyebilirsin sende lâkin 1. maddede görüldüğü üzere islamın gerçekliği varsa, bu gerçekliklere Kur'an-ı Kerim'den ulaşmışsak, Kur'an-ı Kerim'de Allah'ın sözleri olduğun otomatikmen Doğa çöker Wink.
Saruman
TS Üye
TS Üye
Saruman

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeSalı Haz. 19, 2012 5:59 pm

Kur'an'dan bana somut bir delil gösterir misin?
DjShArK
Admin
Admin
DjShArK

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeSalı Haz. 19, 2012 6:03 pm

Tabiki örnek olarak denizlerin karışmaması hakkındaki ayet, günümüzde ispatlanmıştır. 1400 yıl öncesinde bunu bilmek emin olabiliriz ki yaratıcıya ait birşeydir.
Saruman
TS Üye
TS Üye
Saruman

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeSalı Haz. 19, 2012 7:32 pm

Öyle bir söyledin ki sanki o dönemin insanları daha ekmeği suyu yeni buldu Very Happy Very Happy
DjShArK
Admin
Admin
DjShArK

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeSalı Haz. 19, 2012 7:47 pm

Nasıl söyleyip söylemediğim mühim değil ki söylediğim şey önemli Smile.
Saruman
TS Üye
TS Üye
Saruman

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeSalı Haz. 19, 2012 11:21 pm

Bak ondan sonra bir şey dedim ama. ''...sanki o dönemin insanları daha ekmeği suyu yeni buldu''
DjShArK
Admin
Admin
DjShArK

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeÇarş. Haz. 20, 2012 12:44 pm

Herneyse konuyu değişmeye gerek yok, somut bir delil lazımdı bize sundum tartışma sonuçlandı sanırım Smile.
Saruman
TS Üye
TS Üye
Saruman

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeÇarş. Haz. 20, 2012 1:20 pm

Somut bir delil değil o. Bizim inandığımız Kur'an'ı bir tanrının değil bir insanın yazdığıdır. O dönem ki insanlarda bize pek fazla uzak olmayan zamandalar, denizi havayı bilecek kapasitedeler. Ayrıca yine söylüyorum. Tartışmamız tanrının varlığı yokluğu, Kur'anın doğruluğu yanlışlığı değil, Ateizm'e ne gözle baktığımız ve Ateistler'e verdiğimiz değerdir.
DjShArK
Admin
Admin
DjShArK

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeÇarş. Haz. 20, 2012 4:29 pm

Eğer sen o zamanlardan bunun bilinebileceğini söylüyorsan mantıklı biri olmadığını söyleyip, mantığını kullanıp benimsediğin inancın mantıksızlıktan ibaret olduğunu görüp, dikkate almayacağımı gönül rahatlığı ile söyleyebilirim Smile. Gel gelelim konuyu değiştirdiğin yere (gözümden kaçtı sanma Smile ) Dediğim üzere önce insan yaklaşımı vardır bizde ve dinimizde. Bunun için ateistlere karşı bir nefret ve kinim yok, sadece bazı şeyleri bilmemeleri beni üzüyor. Değer kısmına gelince, şu bir gerçek en basitinden bir Fenerbahçeli bir başka Fenerbahçe taraftarına verdiği değeri bir Galatasaray taraftarına vermiyor. Futbolda bile böyleyse düşünün ki dinde olması ne kadar normal. Bu tartışma kısır bir noktayla sonuçlanacak. Aynı şeyleri tekrarlamaya başlamadan önce müsadenle sonladırmak istiyorum. Eğer başka bir görüş bildirmek isteyenler olursa konuya istediklerinde dahil olabilirler.
Saruman
TS Üye
TS Üye
Saruman

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeÇarş. Haz. 20, 2012 7:36 pm

İlk önce şunu söyleyeyim sevgili adminim, konu değiştirmiyorum. Bunun gibi onlarca tartışmaya katıldım. Senin sorularının aynısını belki 50 defa duydum ve cevapladım.

Ateistlere verilen değeri taraftara getirerek belki sen değiştirmiş olursun. Elbette ki insanlar karşıt görüşlere uzak olurlar. Fakat benim bahsettiğim değer, Ateistleri insandan saymama, hatta ÖLDÜRME... Yani CHP'linin Ak Parti'liye verdiği değer, Kapitalist'in Komünist'e verdiği değer gibi uzantılar çok uzak. Ama ilişkiye bakarsak, bir Chp'li yada Ak Parti'li karşısındakini öldürürse o ilişki gözden geçirilir. Fakat bunun sıklığı önemli. Dünya üzerinde tek suçu 'inanmama' olduğu için bu Ateistler öldürülüyor. Değerden bahsederken, YAŞAMA HAKKI'nın değerinden bahsediyorum. Saygılarımla...
DjShArK
Admin
Admin
DjShArK

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeÇarş. Haz. 20, 2012 9:23 pm

Bunu daha önce cevaplamıştım aslında, rüzgar eken fırtına biçer.
Saruman
TS Üye
TS Üye
Saruman

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeÇarş. Haz. 20, 2012 9:54 pm

Bende daha önceden söyledim, Ateist insan Ateist olduğu için öldürmedi ki rüzgar ekip fırtına biçsin.

Ayrıca bu söyleminle, insan ölümünü haklı bulduğun kanısına varılıyor. Doğrula yada yalanla. Dışarıya kötü gözükme DjShArK...
DjShArK
Admin
Admin
DjShArK

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeÇarş. Haz. 20, 2012 10:14 pm

Dostum, insan ölümünü haklı bulmuyorum. Farkında mısın ben bu olayları yapanlar gözünden söylüyorum. Ayrıca iyi demişsin, ateist olduğu için ölmemiş insanlar.
Saruman
TS Üye
TS Üye
Saruman

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeÇarş. Haz. 20, 2012 10:23 pm

Ben senin dediğin manada bir şey demedim. En basit örneğimi veriyorum sana; imzamın en sağında duran insan Turan Dursun. Araştır bakalım nasıl 'eceliyle ölmüş'(!)
DjShArK
Admin
Admin
DjShArK

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimePerş. Haz. 21, 2012 9:01 am

Biliyorum Turan Dursun'u. Ama bu konu tartışalacak bir konu değil. Tartışma iki zıt görüşün fikir alışverişine denir. Ve ölüm taraftarı değilim, bundan bahsediyorum ben.
Gandalf_The_White
TS Üye
TS Üye
Gandalf_The_White

TS İtibarı : 1

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimePtsi Haz. 25, 2012 3:26 pm

Bu tartışmaya ben de katılmak isterim. Öncelikle 5 vakit namazımı kılan, günah işlemekten ölümüne kaçınan bir müslüman değilimdir, günahları işlerim ama günah olduklarını kabul eder, onları inkar etmem ve her konuda birçok şeyi günah kabul ederim yani dini görüşüm katıdır. Bu yüzden kusura kalmayın biraz sert çıkacağım. Rahatsızlık vermişsem affola. Öncelikle ben öyle, dini yoksa onun görüşürüdür banane falan diyemem. Zira Elhamdülillah Müslümanım ve güzel dinim bana bencil olmamayı, esas ve doğru ve hak olan bu yüce dini başka insanlara da benimseterek onların da doğru yolu bulmalarını sağlamamı emretmiştir. Tabii bu benim görüşüm o ayrı. Ateizm konusuna gelince; konuyu çok uzatmışsınız bence. Bu kadar bilimsel teori, açıklama, bulgulara hiç gerek yok. En basit insan mantığı ile 2 saniyede çürütülebilecek bir görüş ateizm. Ateist demek, hem Evren'deki hiçbir şeyin yaratılmamış olduğuna hem de Evren'deki her şeyin var olduğuna inanan insandır. Düşünebiliyor musunuz? Bir şey yaratılmadan nasıl var olabilir? Biz maymundan geldiysek - ki o konuyu hiç karıştırmıyorum - maymun nereden geldi? Maymun falancadan geldiyse falanca nereden geldi? Falanca falancadan geldiyse falanca nereden geldi ey insanoğlu!? Bunları böyle karıştırıp karman çorman edip bırakıyorlar; halbuki en basit mantıkla bile çözülebilir bir olay. Yok bilmem Metafizik Evren'miş de, evrim teorisiymiş de, Büyük Patlama'ymış da uyduruktan kavramlar ve bulgular uydurup görülebilir gerçeği gizliyorlar. Ateizm, farketmişseniz çok sonra başlayan bir akımdır Dünya'da. Çünkü eskiden insanoğlu daha zekiydi kanımca. Zengin ve varlıklılar Rearkarnasyon' u uydurdu, her şey dönüşüyor dediler ve kendilerince güzel fakirler ve yoksullarca bencil olanı yaptılar mesela. Bizi yaratan hiçbir varlık yok, maynundan geliyoruz demediler en azından. Batı Bilimi öyle bir şeydir ki bilimadamları 16.yy.dan itibaren açıklamaya zekalarının yetmediği her şeyi yok kabul edecek kadar kibirliydiler. İşte dediğim gibi ateizm evrendeki hiçbir şeyin herhangi bir varlık tarafından yaratılmadığına ve yokedilemeyeceğine 5 duyu organıyla hissedilebilen her şeyin var olduğuna inanmaktır ve dünyanın en kör görüşüdür. Kendini maymun ile eş, hatta atası olarak gören insanların ve bu görüşe kapılanların Allah'tan acil şifalarını dilerim.

Ayrıca bir ekleme daha yapayım; Darwin denen yaratık Türk ırkının barbar olduğunu kanıtladığını iddia eden bir maymun oğlu maymundur. Bu hayvana itibar edenlerin benden uzak durmaları dileğimdir!!!

Ha bir de, yanılıyorsak bir şey kaybetmeyiz. 60 - 70 yıllık ömür. Ama ateistler siz yanılıyorsanız hardiden hapı yuttunuz...!
Saruman
TS Üye
TS Üye
Saruman

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeSalı Haz. 26, 2012 4:31 am

Tartışmamıza hoş geldin Gandalf_The_White. İstediğin kadar ağır konuşabilirsin. Alışığım ve alışığız buna. Problem olmaz. Az mı küfür yedik? Az mı hakaret işittik? Her neyse. Devam edeyim.

Görüşe saygıdan bahsetmiştim ama yazında düşmanlık ve kibirden başka bir şey bulamadım. Acaba dört dörtlük bir Müslüman olsan halin ne olacak. Söyleyeyim mi? Vahim... Ateizm hakkında bu kadar bilimsel teorinin ortaya konulması, Ateizmin bilimsel olmasındandır. YEF'te bahsettiğim gibi, bir çok bilim adamı Evrim konusunda hemfikir. Evrime inanan bir insanda Musevi, Hindu yada Müslüman olacak hali yok. Sayılı ve seçkin insanlar Ateist oluyor. Dünya görüşü cihat değil barış ve bilimin, akılcılığın hakim olduğu dünya görüşü. Ateizm'i çürütemezsin. Ateizm çürütülemez. Zira senin ve diğer tanrıların olmadığını savunuyor, savunuyorum. Ateistler'i bırak 'sen' de. Ben, evet hiç bir şeyin yaratılmadığına inanıyorum. Her şeyin oluştuğuna inanıyorum. Yani hazırdan gelip oturmadık buraya. Bigbang Teorisi ve Paralel Evren Teorisi ile beraber çok güçlü savlarımız var. Buna Einstein dahi inanıyor. Al sana iyi bir örnek işte. Gelelim maymundan gelme konusuna. Yahu maymundan gelme falan yok. Sakallı ve cübbeli insanların, evrimi insanalara 'e kaka' göstermek için yapmış olduğu bir karşı tez.İnsan Evrim ağacını koyuyorum;

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Yani çok çok çok çok önceleri bir bağımız var. Ortak ata diyoruz biz buna. Şimdi anlamış olman lazım maymundan gelme konunu da çürüttükten sonra diğer cümlelerine geçeyim.

Metafizik, Aristotales'in kuramıdır. Aristotales'de inançlı biri olduğundan bunu benim üstüme yıkmana gerek yok. Ben Metafiziği savunmuyorum.

Gel gelelim, senin pimi çekip bombayı elinde beklettiğin cümleye. 'Ateizm, farketmişseniz çok sonra başlayan bir akımdır Dünya'da.' Kardeş ilk tanrıların ortaya çıkışından çok önce zaten inançsızlık kol geziyordu. Çünkü inanılacak bir şey yoktu. İlk tanrının çıkışı, insanın doğadan korkmasıyladır. Yağmur yağdı Tanrı'nın bereketi. Deprem oldu Tanrı kızdı. Anladın mı? Biraz daha modern insana geçtiğimizde, yani M.Ö. 5000'li yıllara geldiğimizde Ateizm'in izlerini bulabilirsin. İnançlar çoğalmıştı. Zaten 3000 yıl sonra Musevilik gelecekti. Ne garip? Tanrı inanç fazlalığı olunca büyük bir din getiriyor. Çok tanrı yerine tek tanrı. Uzatmayayım. Ateizm senin dininden çok daha eskidir dostum. Çok daha eski... İnsan oğlu çok zekiydi eskiden. Hiç Yunan Mitolojisi okudun mu bilmem ama ben okudum. Bunu oluşturmak çok zor olsa gerek. Onlarca tanrı ve onlarca olay. Müslümanlığı yaratan insansa bu mitolojiden çalıntılar yapmış ki belli. Ben olsam bende çalardım. Prometheus, Yunan Mitolojisi'nde bir tanrıdır. İlk insanı çamurdan yarattı. Bu kadar yeter her halde konuşmam.

Gel gelelim, topun ağzına girip fitil ateşlendiği halde orada kaldığın konuya. 'Batı' Hahahahah. Senin hayranın olduğun Yüzüklerin Efendisi'nin yazarı Tolkien nereli? İranlı mı? Hahaha. Sen şuanda batı bilimi sayesinde dünyanın döndüğünü, yuvarlar olduğunu, dilinin Göktürkler'e dayandığını biliyorsun. Televizyon izleyip, telefonla konuşabiliyorsun. Arabana binip, havaalanında inip uçakla seyahat edebiliyorsun. Tamam emperyalistler ama kötülerken bunları da düşünmek lazım değil mi?

Evet. 5 duyu organı ile hissedebiliyoruz. Bu hissettiklerimize, yani görüp koklayabildiklerimize, inanıyoruz. Kendimizi maymunla eş görmüyoruz. Maymunu atamızda görmüyoruz. Ayrıca senin tanrının şifasına ihtiyacım da yok. Kendine sakla.

Darwin hakkında bu konuşmayı yapan yada sahte belgeleri sunan insanlara sesleniyorum. Hayatının yarısından fazlasını coğrafyada gezerek, araştırarak geçirmiş bu insanı kötülemek bu kadar basit olmamalı. Zaten biz Ateistler olarak, Türlerin Kökeni adlı kitabında bir çok hata bulduk. Darwin sadece Evrim'in bize ne olduğunu gösterdi. Biz şu anda Carl Sagan ve Richard Dawkins'ten daha fazla bilgi alıyoruz.

Ha birde şu yanılma işi. Hazreti Ali'nin sözü değil mi? Bende sana Dawkins gibi açıklama yapayım.

Yanılıyorsak, hepimiz yanılıyor olabiliriz. Uçan Spagetti Canavarı hakkında yanılıyor olabiliriz. Sen Türkiye'de doğduğun için Müslümansın. Vietnam'da doğsaydın Ateist olacaktın. Amerika Birleşik Devletleri'nde doğsaydın Hristiyan olacaktın. Danimarka'da Vikingler zamanında olsaydın Thor'a inanacaktın. Antik Yunan'da doğsaydın Zeus'a inanacaktın. Orta Amerika'da antik dönemde doğsaydın dağdaki Ulu Cuvcuv'a inanacaktın. Müslümanlığı seçmen için özel bir sebebin yok. O sana verildi. Sen seçmedin. Sadece çevrende ki insanlar ve ailen Müslüman olduğu için sen Müslümansın. Şimdi bana diyorsun ya yanılıyorsan diye. Bende sana soruyorum o zaman denizin altında ki ulu cuvcuv hakkında ya sen yanılıyorsan?
Gandalf_The_White
TS Üye
TS Üye
Gandalf_The_White

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeSalı Haz. 26, 2012 6:51 pm

Bilimadamlarının evrim konusunda hemfikir olduğunu, zeki insanların ateist olarak dininden döndüğünü; yani ateist olmak zeki insanların tercihidir demişsin. Ben de bunu görüyorum; ama Ben Amca'nın bir lafı vardır bilirsin: "Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir" demiştir. Very Happy Şayet bir insan kontrol edemeyeceği bir güce sahip olursa; gücü, iradesini mağlup ederse insan benliğini yitirir. Birden zengin olan insanlar, bu servetin gafletine düşerek hayatlarını değiştirmeye çalışıp, kibre kapılıp, sonunda malfolabilirler. Yine birden müthiş bir güç kazanıp bir devletin başına geçen bir insan, kendi ulusunu ve tarihini felakete sürükleyebilir. Ve yine çok büyük bir zekaya sahip bir insan, kibir dolu bir kalple kendini ve zekasını her şeyden üstün görerek kendisinin yapamadığının imkansız olduğunu iddia edebilir ve hem kendini hem de başkalarını gaflet dolu akım ve fikirlere sürükleyebilir. Yani zeki olmak haklı olmak değildir. Kim zekise o haklı olmaz. Aptallar her zaman da yanılmaz. Bu yüzden sırf zeki insanlar ateist diye ateizm çürütülemez değildir.

Madem biz maymunla aynı atadan geldik neden bizdeki akıl, irade onlarda yok. Sırf iskeletine, kemiklerine bakarak aha biz maymunla aynı atadanız demek nasıl bir şey?! Hem burada gramer tartışmıyoruz değil mi? Yani senin dediğinin kabacası maymundan gelme işte... Anladım diyorsun ki, "bak bu insan, bu maymun, bu da falanca yaratık, maymun ve insan bu falanca yaratıktan geliyor." Yani maymunun atası bizim atamız ve biz maymunun atasından yani maymundan geldik işte...

Yunan Mitolojisi okumuşsun ama Kuran-ı Kerim hakkında zerre kadar bilgin olmadığı kesin. Dünya'da ilk insandan beri Allah inancı var. Hz. Adem Dünya'ya gönderildiği andan itibaren sürekli namaz kılar ve şeytan ona yaklaşamazdı yani ilk din Allah dini idi zaten. Şimdi sen kalkmış bana İslam dini başka dinlerden alıntı yapmış diyorsun. Allah, insanlara onlar varoldukları sürece son İslam dinine kadar peygamber gönderdi. O yüzden biz ilk peygamber Hz. Adem diyoruz. Ne var ki Hz. Adem'den sonra gelen her din yozlaştı. Yani İslam dini onlardan almadı. Onlar bir zamanlar Hak din olan dinlerden aldılar. Etkileşim bu yani. Yani o verdiğin örnekteki gibi Prometheus'un, ilk insanı çamurdan yaratması bilgisi bir zamanlar hak din olarak gönderilmiş dinlerden alıntı olabilir. Ha tesadüf de olabilir bilemeyeceğim. Ama İslam dini oradan almadı. Allah dinler yozlaştıkça yenilerini gönderdi. Ve en son İslam dini yozlaşmadan kaldı ve kalmaya devam ediyor ve de Kıyamet Günü'ne kadar kalmaya devam edecek.

Ben Batılı bilimadamlar halt yemiş mi dedim!? Sadece onların kişiliklerini eleştirdim. Yaptıkları şeyleri değil. İyi şeyler yaptılar, kötü şeyler de orası ayrı konu. Ayrıca eleştirdiğim şey, biliminsanlarının bir çok şeyi kavrama bürümeleri. Bu yüzden insanlar mantıklı buluyorlar. Var olan şeyler farklı gösteriliyor.

Aynı zamanda Dawkins'e yanıt vermek isterim: Bu Allah'ın dininde böyledir ki yapılan her zerre iyilik ya da kötülük, her şey ama her şey en doğru şekilde karşılığını alır. Böyle bir din de haksızlıktan söz edemeyiz. Ben Türkiye'de doğdum, müslümanım. Ama eğer Amerika'da doğup gerçeği görüp müslüman olsaydım bana Ahiret'te sunulacaklar çok daha fazlaydı ki eğer bir kişi müslümanlık dışından herhangi bir dine bağlı olarak ya da ateist olarak doğmuşsa ve ömrü içerisinde herhangibir vakitte İslam'ı tercih etmişse, diğer dininden kalan bütün günahları silinir. Ha bu eski zamanlarda nasıl mümkün olacak? Adam İslam dinini tanımış mı? O da söyle, Doğuştan müslüman olan ile olmayan eşit şekilde yargılanmaz. Yani eğer imkanı yoksa ya da tanıma fırsatı hiç eline geçmemişse vb. daha toleranslı olarak Ahiret'te yerini bulur ve bu tamamen dengelidir, sarsılmazdır. Allah'ın Adalet Terazisi şüphesiz ve kuşkusuz adildir. Tabi İslam dini hakkında bir şey bilmeyen bir kişi için zor bir durum bunu bilmek.

Ben yanılıyorsam ki yanılmıyor olduğuma şüphesiz eminim, olan 60 - 70 yıl... yukarıda da belirttim zaten. Siz yanılıyorsanız kötü ya; sonsuza kadar yanacaksınız, ama iyi tarafından bakın en azından sizin düşündüğünüz gibi yok olmayacaksınız. Hangisi daha kötü bir daha düşünün bence... Yok olmak mı? Sonsuza kadar yanmak mı? Bence yok olmak...

Gandalf_The_White demiş ki:
Bir şey yaratılmadan nasıl var olabilir? Biz maymundan geldiysek - ki o konuyu hiç karıştırmıyorum - maymun nereden geldi? Maymun falancadan geldiyse falanca nereden geldi? Falanca falancadan geldiyse falanca nereden geldi ey insanoğlu!?
Ayrıca bu soruma cevap vermemişsin Saruman...

Ve Darwin

Bu arada evrim doğruymuş kusra bakmayın..: Sad
Saruman
TS Üye
TS Üye
Saruman

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeÇarş. Haz. 27, 2012 1:49 pm

Zeki olan insanla hırslı olan insanı karıştırıyorsun. Her hırslı insan zeki olamaz. Devleti yönetip halkı felakete sürüklüyen bir insanda zaten zeki olamaz. Zeki olsa bile mutlaka bir problem olmuştur ki felaket başlamıştır.

Maymundan gelme nasıl bir terim ve olgu doğuruyor biliyor musun? Yosun -> Balık -> Kurbağa -> Kertenkele -> Kedi -> Köpek -> Maymun -> Orangutan -> Şempanze -> İnsan. Evrimi böyle mi zannediyorsunuz. Bak resmi paylaşmıştım. Maymun ile milyonlarca yıl önce ayrıldık. O başka bir kulvarda, biz başka bir kulvardayız. Maymundan gelmiyoruz. Zaten bunu ısrar etmek, cehaleti ve bilgisizliği gösterir.

Yunan Mitolojisinin tamamını okumadım ama Kur'an'ın tamamını okudum diyebilirim. X Cemaatinin yurdunda belli bir süre kaldım ve din eğitimi gördüm. Bu din eğitimi peygamberin hayatı savaşlar falan değil biliyorsun. Ağır bir din eğitimi. Yani emin olabilirsin ki İslam konusunda senden fazla bilgim var. Adem ve Havva, Yunus, Davut vs. hepsini biliyorum. Benim demek istediğim, Orta Doğu yakınlarına bile gelmeyen Yunan Uygarlığı (M.Ö. 3500-M.Ö.146) kült dininde kendi Adem'ini yazıyor. M.Ö. 3500'lerde yaşamaya başladığını söyledim. Allah'ın gönderdiği 3 kutsal dinin başlangıcı olan Musevilik, ancak M.Ö. 2000'lerde ortaya çıkıyor. Ve dediğim gibi bir çalıntı olma ihtimali çok yüksek. Ticaret ve savaşlar nedeniyle etkileşimle beraber, Yunanistan'ın Afrika'da toprağı bulunuyordu. Mısır'da isyan çıkaran Musa ile çok yakınlardı...

Alıntı :
Tabi İslam dini hakkında bir şey bilmeyen bir kişi için zor bir durum bunu bilmek

Bir kere daha senden fazla bilgim olduğunu vurguluyorum. İncil'i ve Kur'an'ı okudum. Ben her yönden kendimi geliştirdim merak etme. M.Ö. 10.000 yıllarında elini belini ısıtacak ateşi bulmak zor iken, Firavunları tanrı zannederken, eminim İbrahim gibi Müslümanlığı seçebilirdin. M.S. 600 yıllında ki dinin hak olduğunu anlayabilirdin. Yada aynı şekilde 8000 yıl sonra ki ilk gerçek(!) din. Tabii bunları anlayabilmek ve kabullenebilmek şüphesiz ve kuşkusuz akıl ve cesaret ister.

Eminim ibadetlerin temel sebebinin %51'den fazlası Huriler ve bitmeyen meyveler içindir. Yanılıyorsam imzam da ki insanlarla yanacağım. Ha bir de Megan Fox, Adriana Lima, Carmen Electra gibi insanlarda olacak. İyiliği sevap için yapmıyoruz biz...

Her soruna cevap veriyorum ama anlama problemin var sanırım. Tedavi olmanı öneririm.

ORTAK ATA

İlk önce karşıt tez uydurmak istiyorsan Ortak Ata'ya buyur; [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Ortak ata, evrimsel süreçte, birden fazla canlı türünün ortak genetik öncülü olan canlı. Modern biyolojide, Dünya üzerinde yaşayan ya da soyu tükenmiş birçok canlının, diğer alt canlı türlerinin ortak atası olduğu kabul edilir. Ayrıca tüm canlıların evrensel bir ortak atadan ya da ortak gen havuzundan geldiği kabul edilir. Evrensel ortak ata kavramı, ilk kez 1859'da Charles Darwin'in Türlerin Kökeni kitabında ortaya atılmıştır.

İNSANIN ORTAK ATALARI

Varan 1=İnsan, bonobo, şempanze, goril, gibon ve orangutanla birlikte Hominoidea (İnsansılar) süperfamilyasına dahildir.

Varan 2=Bunlardan şempanze ve bonobo %99'luk gen ikizi olarak insanın yaşayan en yakın akrabalarıdır.

Varan 3=İnsan ile şempanzenin ortak atası yaklaşık 6 milyon yıl önce yaşamıştır.

EVRİMİN KANITLARI

Evrimin kanıtları ve canlıların ortak atadan geldiği, bilim insanlarının uzun yıllar boyunca çeşitli alanlar ve disiplinlerde yürüttüğü canlıların akrabalık derecesi ve ortak kökenine dair çalışmalarda ortaya çıkarılmış olup bu kanıtlar, evrimsel süreçlerin meydana geldiğini göstererek evrimin bir olgu olarak gerçekliğini doğrulamış ve Dünya üzerindeki yaşamın türlülük ve çeşitliliğine neden olan doğal süreçler hakkında bir bilgi zenginliği sağlamıştır. Bu kanıtlar, yaşamın zaman içinde nasıl ve neden değiştiğini açıklayan ve bilimsel bir kuram olan modern evrimsel sentezi desteklemektedir. Evrimsel biyologlar, test edilebilir varsayımlarda bulunup hipotezleri test ederek ve nedenlerini açıklayan ve gösteren kuramlar geliştirerek ortak ata gerçeğini belgelerler.
Organizmaların DNA dizilerinin karşılaştırması, filogenetik olarak birbirlerine yakın olan organizmaların filogenetik olarak birbirlerine uzak olan organizmalara kıyasla gen dizilerinde daha yüksek derecelerde benzerlikler gösterdiklerini ortaya koymuştur. Ortak ataya dair daha fazla kanıt, psödogenler gibi kalıcı bir dejenerasyona uğrayarak işlevlerini yitirmiş genlerin çalışmayan evrimsel akrabaları olan ve organizmaların yakın akrabalarında da bulunan DNA bölgelerindeki gen kalıntılarından gelir.

Evrimsel süreçler hem doğada hem de laboratuvar ortamında birçok defa gözlemlenmiş olup yakın zamanda gerçekleşen yeni türleşme olayları da tespit edilmiştir. Canlı türlerinde yeni özelliklerin gelişimi ve ortaya çıkması rastlantısal oluşan mutasyonlar aracılığıyla açıklanmıştır. Tür içi ve türler arası düzeyde oluşan evrim gerçeği, deneysel olarak da kanıtlanmış olup türleşme süreçleri doğada da gözlemlenmektedir.

Fosiller canlıların jeolojik devirlerdeki evrimsel gelişmelerini gösterdiği için önemli olup paleontologlar yaşamın evrimsel tarihi hakkında bilgi edinmek için fosilleri inceler. Modern türler arasındaki benzerlik derecesi canlı organizmaların yapılarının, genomlarının ve embriyo gelişimlerinin karşılaştırılmasıyla tespit edilir. Evrime dair ek veriler, biyocoğrafya alanındaki bitki ve hayvanlar ile onların coğrafi dağılım kurallarının incelenmesiyle elde edilir. Tüm bu veriler toplanarak tek bir resim halinde evrimsel yaşam ağacını oluşturur

EVRİMİN YARADILIŞÇILARA SORULARI

1) Köpeklerin fazlalık parmağı

Köpeklerin ayağının arka üst kısmındaki o küçük uzantı nedir? Hiç bir işe yaramadığına göre bu parçanın varlığının sebebi nedir? Allahın gereksiz yere böyle bir uzantıyı yaratması mi daha mantıklı bir açıklamadır, yoksa bu uzvun artık ise yaramadığı için evrim surecinde yok olmakta olan beşinci bir parmak olması mi? Nitekim, kurtların, kedilerin ve kaplanların da ayni uzvu vardır.

2) Parmaklarımız

Mesele şu ki, 5 tanedir. Bu da bizi memeliler sınıfına sokar. Tüm memelilerin kol veya kol yerine gecen uzuvlarında 5 parmak veya parmak kalıntıları bulunmaktadır. Tipik 5 parmak yapısına tam uymayan canlılarda fosil kayıtlarına bakarak bu sayıdaki azalmayı gözleyebiliyoruz. (Örneğin atlarda). Fakat prensip ayni. Memelilerin 5 parmağı vardır. Bunu gerektiren doğru dürüst bir sebep olmadığı durumlarda bile. Örneğin neden balinaların yüzgeçlerinin altına gömülmüş 5 kemik uzantısı bulunur? Neden yarasaların açıkça beş uzantıyla ayrılmış kanatları bulunur? Bunların dizayn benzerliği olması mi daha iyi bir açıklamadır, yoksa Tüm memelilerin ortak bir atadan gelmesi mi? bazı memeliler bu 5 parmağın tümünü hala kullanır, bazıları birkaçından kurtulmuştur, bazıları ise hala ise yaramayanları taşımaktadır. (Örneğin yunuslar).

3) Yılanların ve balinaların kalça kemikleri

Boa yılanı, piton yılanı ve kor Yılanların tümü vücutlarına gömülmüş, tamamen ise yaramaz birer bel kemiği artığına sahiptir. Ayni zamanda balinalar da. Niçin bir yaratıcı böyle yaratıkların vücuduna o yaratıkları için tamamen ise yaramaz olan ve tamamen bel kemiğinin evrimsel bir kalıntısı gibi görünen böyle kemikler koymuştur? Ayrıca piton ve boalarda pençe artığı birer kısım da bulunmaktadır.

4) Tavukların ayakları

Tavukların ayaklarının alt kısmi tüyle örtülü değildir. Pullarla örtülüdür. Eğer bu Tavukların reptil atalarından kalma bir kalıntı değilse nedir?

5) Erkeklerin memeleri

Allahın erkeklerde hiçbir işe yaramayan memeler ve bu memelerin altında meme dokusu yaratmasının ne sebebi olabilir? Hele de önce Adem’i yarattığı ve Havva’yı sonradan ona es olsun diye yarattığı düşünülürse. Bu meme dokusu ergenlikte uygun hormonsal sinyali almadığından erkeklerde hiçbir zaman is gören gerçek memelere dönüşmez. Bunun cinsiyetin yasam suresi boyunca değişebilir olduğu ilkel atalarımızdan kalma bir evrimsel kalıntı olması mi daha olası bir açıklamadır (nitekim bazı balık ve reptil türleri normal ömürleri boyunca birkaç kez cinsiyet değiştirirler), yoksa allahın insanları böyle ise yaramaz parçalarla donatmış olması mi? Ayrıca kötü tasarımın bir başka örneği: Niçin testisler vücudun içinden (kadınlarda yumurtalıklara karşılık gelen yerden) aşağıya, normal bölgelerine inmek zorundadırlar? (Ki nitekim bazen inmeyip sağlık sorununa yol açarlar).

6) Kör mağara balığı

Neden mağaralarda yasayan bazı balık türleri ve diğer tür canlıların işlev görmeyen gözleri vardır? Evrim sureci kör islediği için böyle tuhaflıklara yol açabilir ama bilinçli ve sonsuz güçlü bir yaratıcıdan beklenecek şeyler midir bunlar?

7) “Plantaris” kası

İnsan bacağının alt kısmındaki “plantaris” kası maymunlarda ise yarayan bir kastır. Tüm ayak parmaklarının bir anda esnemesini sağladığından ayakları kullanarak ağaçlarda daldan dala atlarken faydalıdır. İnsanlarda ise yok olmaya yüz tutmuştur. Ayak parmaklarına kadar ulaşmaz bile, “Achilles tendon”una kadar inip yok olur. İnsanlarda bu kasın bulunmasının mağmumlarla bir akrabalık haricinde mantıklı bir açıklaması aklınıza geliyor mu?

Cool Köpek dişleri

İnsan vücudunun evrim olmadan doğru dürüst açıklanamayacak bir başka özelliği köpek dişleridir. üst Köpek dişlerimizin kökleri diğer dişlere göre çok daha iridir. Örneğin maymunlarda bu dişlerin iriliği daha da belirgindir. Fakat bizlerde bile elinizi dişetinizde gezdirdiğinizde bu gereğinden iri kökleri far kedersiniz. Daha ilkel türlerden evrimleşme haricinde bunun daha tutarlı bir açıklaması aklınıza geliyor mu?

9) Ensenin arkasındaki tüyler
Neden insan korktuğunda ensesinin arkasındaki tüyler diken diken olur? Evrimsel biyolojiye göre bu memeli atalarımızdan kalma bir tepkidir. diğer memeliler (kedileri düşünün) tehlikeli durumlarda tüylerini kabartırlar. Bu hayvani daha iri ve korkutucu gösterir. Biz belli ki bu sinyali çoktan terkettik, fakat geriye korktuğumuzda ensemizde oluşan bu etki kaldı.

10) Kuyruk Sokumu

Röntgende veya bir iskelette incelendiğinde kuyruk kalıntısı gibi görünür. Günümüzde kesinlikle hiçbir işlevi yoktur ve Eğer bu kemiğinizi kırarsanız büyük ihtimalle allahın neden böyle gereksiz ve baş belası bir organı yarattığını merak edersiniz.

11) Doğum anormallikleri

Zaman zaman kuyruklu veya vücudu tüylerle kaplı bebekler doğar. Kuyruklu Doğum pek çok kişinin zannettiğinden çok daha yaygın bir olgudur ve karşılaşıldığında hemen cerrahi müdahaleyle kuyruk alınır. Çocuğa ise genellikle birsek söylenmez. Kürklü insanlara ise bir örnek meşhur Meksikalı bir ailedir. Bu kişilerin pek çoğu sirkte çalışmıştır.

Ayrıca, bir not olarak sunu eklemek gerekir ki, yaratılışçıların imrendiği, herkesin dine inandığı o eski günlerde bu tur Doğum anormalliklerinde, Örneğin çocuk kuyruklu doğduğunda, bu çocuklar şeytanin çocuğu kabul edilir ve hemen öldürülürdü. Tabi anneleri de onlarla birlikte. (Cadı oldukları için).

12) Apandist

Apandist gibi hiçbir ise yaramayan bir organ niye vardır? Bir faydası olmadığı gibi, zaman zaman iltihaplanarak hayati tehlikeye sokan sorunlara da yol açmaktadır. Bunun artık ise yaramayan evrimsel bir artık olması dışında, yaratılışçıların yapabileceği tutarlı bir açıklama var mıdır?

13) İşe yaramayan genler

Bu genler 1994’te keşfedilmiştir. Bunlar artık işe yaramayan fakat DNA ile birlikte fazlalık bir yük olarak taşınan gen artıklarıdır. Ayrıca zaman içinde değişirler. Nesilden nesile taşınırlar. Ayrıca evrimsel soyağacı çıkarmada da çok faydalıdırlar. İki organizmanın en son ortak atası birbirinden ne kadar uzaksa bu iki organizma arasındaki ise yaramayan genlerin ortaklığı da o ölçüde az olacaktır. Şempanze ile insanin ise yaramaz genleri karşılaştırıldığında farklılık çok azdır. Bir kemirgeninkiyle karşılaştırıldığında daha fazla, bir tahıl ile karşılaştırıldığında ise çok daha fazladır.

14) C vitamini

İnsan bünyesi C vitaminine ihtiyaç duyar. Eğer düzenli bir biçimde bu vitamini almazsak iskorbit hastalığına yakalanır ve zaman içinde ölürüz. İnsan bünyesinde C vitamini üretmek için gerekli gen yukarıda bahsettiğimiz ise yaramaz genlerden biridir. Halbuki Örneğin Köpeklerin bünyelerinde bu aynı gen iş görür ve köpekler kendi C vitaminlerini kendileri yaparlar. Dışarıdan almaya ihtiyaç duymazlar. Acaba tanrı neden köpekleri daha fazla sevmiştir bu konuda? Eski yüzyıllarda uzun deniz yolculuklarına çıkan gemiciler bu hastalıktan ölürken gemideki köpeklerin basına bir şey gelmemiştir. Eğer bu olay evrimsel süreçteki kör rastlantı sonucu değil, bilinçli bir tasarım urunu olarak oluştuysa, belli ki allah gemi yolculuğuna çıkacağını bildiği kullarını değil, gemideki köpekleri kollamayı tercih etmiştir.

15) Insulin

Günümüzde seker hastalarının kullandığı Tüm insulin genetik mühendisliği yoluyla genlerinde değişiklik yapılmış E.coli bakterisi (ki bu bakterinin normalde yasadığı yer insan kalın bağırsağıdır) yoluyla üretilir. gerçek insan genleri rekombinant teknikleri kullanılarak bakterinin DNA’sı içine katılmıştır. Böylece bu bakteriler bildiğimiz insan insulini üretirler. Öyle gözüküyor ki bizi insan yapan biyokimyasal yapıyla mikropları mikrop yapan biyokimyasal yapı aynıdır ve görüldüğü gibi birbiriyle kolayca değiştirilebilmektedir. Bu biyokimyasal bir ortaklıktan başka ne anlama geliyor olabilir sizce?

16) Göz

Göz denen organ söz konusu olduğunda yaratılışçılar önce tipik söylemleri olan göz gibi bir organın basitten karmaşığa gelişemeyeceği, yarım bir gözün hiçbir ise yaramadığını falan söylerler. Fakat Darwin’in bile o zamanlar gözlediği göz gelişiminin çeşitli aşamalarındaki canlılar bunu çürütmekte ve tam tersi evrim lehine delil üretmektedir. birkaç tane ışığa duyarlı hücreden, fincan seklinde fakat merceksiz reseptörlere, oradan insan gözünden çok daha keskin kartalların gözüne kadar çeşit çeşit gelişmişlik düzeyinde göz bulunmaktadır doğada. Yarım gözle veya 1/100’luk gözle yasayan pek çok canlı bulunmaktadır doğada, Günümüzde bile.

Ayrıca, insan gözü, bir mühendislik hatasıdır! Retinanın içi dışı terstir. Sinirler ve kan damarları Retinanın ışığa duyarlı kısmından geçerek bir kör nokta oluştururlar ve ışık reseptörü hücrelerinin önünde dağılırlar. Böylece ışık bu fiberleri geçip reseptörlere ulaşmak zorundadır. Neden sinirler ve damarlar reseptörlerin arkasında değildir? Böylece yoldan çekilmiş olurlardı ve bir kor noktamız olmazdı. Örneğin mürekkep baliğinin gözleri öyledir. Evrim elindeki materyalle çalışmak zorunda olduğundan, ancak eldeki mevcut sistemi kullanabilir adapte olmak için. İşte bu durum bu tür tuhaflıklara yol açabilir. Mutlak bir yaratıcı böyle bir hata yapar mıydı? Hele de daha önce yarattığı canlılarda bu hatayı yapmamışken.

17) Mikroorganizmalar

Mikroorganizmalar niye vardır? Bunların yaratılmasının mantığı nedir? Ayrıca Nuh’un gemisine mikroorganizmalar nasıl alınmış ve yerleştirilmiştir? (Nitekim şayisiz mikroorganizma vardır dünyada ve pek çoğu ancak belli ortamlarda yasar).

18) İnsan embriyosu

İnsan embriyosu, gelişme sürecinde, özellikle çok küçükken kuyruğa ve balık pulu benzeri pullara sahiptir. Tüm memeli, kuş, reptil, amfibi ve balık embriyoları da öyle. Embriyonun gelişim sürecini herhangi bir biyoloji kitabından kare kare izlerseniz, bunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Embriyonun gelişimi adeta canlılar arasındaki evrim tarihinin bir özetidir.

19) Yirmilik dişler

Çoğu kişinin ağzı yirmi yaş dişlerinin tam olarak çıkmasına izin vermeyecek kadar küçüktür. Bazılarında bu dişler hiç dışarı çıkmaz, bazılarında ise örneğin üsttekiler çıkıp alttakiler çıkmaz (ya da tersi) ve bu yüzden bu dişleri çiğneme için kullanamaz pek çok kişi. Pek çok kişide bu dişler çürümeye ve ağız problemlerine yol açmaktadır. Öyleyse, ya bu dişler evrimsel bir kalıntıdır, ya da yüce yaratıcı tuhaf bir is yapmış ve ağzımıza bu hiçbir işe yaramayan ve sadece dert kaynağı olan fazlalık dişleri koymuştur.

20) Ani irkilmeler

Her insanin zaman zaman yasadığı ani irkilmelerin veya uykudan irkilerek uyanmaların sebebi nedir? Evrimin güzelliği böyle ilgisiz görünen konuları bile açıklayabilmesidir. Örneğin evrim biyolojisine göre bu tur irkilmeler ağaç dallarında uyuduğumuz zamanlardan kalma evrimsel bir tepkidir. Denge hissinde olan en ufak bir değişiklik veya çevredeki bir ani hareket, bizde bu ani irkilmelere sebep olmakta ve Eğer uyuyorsak uyandırmaktadır. Peki yaratılışçılığın bu irkilmeler için açıklaması nedir? Daha doğrusu “Allahın işine akıl sır ermez” sözünden başka bir açıklamaları var midir?

21) Fosiller

Fosiller yaratılışçıların her zaman başını ağrıtmıştır. Her şeyden önce, soyu tükenmiş türlerin mükemmel bir yaratım ürünü olan bir evrende isi yoktur. Ayrıca bir diğer sorun da, fosillerin çok fazla çeşit ve sayıda olmalarıdır. Yaratılışçılar, soyu tükenmiş canlılara ait yorum yaptıklarında genellikle çok komik duruma düşmektedirler.

Örneğin yaratılışçılar tarafından bu konuda yapılan birkaç yorumun örneği:

Dinozorlar çok büyük olduklarından Nuh’un gemisine sığmadılar ve çamura gömülüp Öyle olup kaldılar. (Dinozor cağının çok daha küçük yaratıklarına ne demeli peki? Hem hani Nuh bütün canlılardan birer çift almıştı gemisine?)

Soyu tükenmiş canlılar Nuh’un gemisindeydi, fakat sonradan öldüler. (Acaba Nuh Seismosaurus ve T-Rex gibi devasa dinozorları gemisine nasıl sığdırdı?)

Fosiller canlı kalıntısı değildir. şeytanin veya materyalist bilimin uydurması olan şeylerdir.

Fosiller canlı kalıntısı değildir, tanrı tarafından inancımızı sınamak için yaratılmış şeylerdirler.

Açıklama yapmak zorunda bırakıldıklarında yaratılışçıların ağzından bu konularda çıkabilecek iddiaların içeriğine bir bakin, sonra da gelin evrime saldırırken gösterdikleri sofistike performans ile karsılaştırın. Evrime saldırırken bilimsel görünen ve moleküler biyolojiden, vs örnekler veren bireylerin, son derece basit sorulara gelince nasıl saçmalayabildiğini görmek insana hayret veriyor.

22) Geçiş fosilleri

Yaratılışçıların cahil olanları basitçe “Ara Geçiş formu yoktur” deyip çıkarlar işin içinden. Konuyla ilgili daha fazla okumuş ve muazzam sayıdaki fosil bulgusunun birkaçından haberdar olan biraz daha fazla bilgi sahibi yaratılışçılar ise, kademeli geçişi gösteren örneklerde bile sadece bir noktada çizgi çekip, örneğin şu taraf insan, şu taraf maymun der çıkar işin içinden. Eğer bir başka fosil daha bulunur ve tam bu iki bölgenin arasına denk gelirse, bunu sadece alt ya da üst gruptan birine dahil etmekle yetinirler. Gelişimin aşamaları ne kadar açıkça görünüyor olursa olsun, geçiş görmemekte direnir ve ara geçiş fosili eksiğinden yakınmaya devam ederler. A ile C arasında geçiş formu olmadığını söylerler. Bir süre sonra B bulunduğunda, bu sefer, A ile B ve B ile C arasında ara geçiş formu olmadığını söylemeye başlarlar. Ne kadar örnek getirirseniz getirin bu onları tatmin etmeye yetmez, çünkü ara geçiş formu olmadığını baştan kabul etmişlerdir. İsin komiği değişik yaratılışçı uzmanlar, örneğin insan ile maymun arasındaki çizgiyi değişik noktalarda çekmektedirler.

Çakal benzeri bir yaratık balinaya dönüşemez derler, fakat hemen ardından bilim adamları Ambulocetus, Pakicetus, Prozeuglodon ve pek çok diğerlerini çıkarır.

Kertenkeleler kanat geliştirip kuş tüyü çıkaramazlar derler, ardından Archaeopteryx bulunur. Tabi bunun sahte olduğunu iddia ederler. Ama hemen ardından Protoavis, Sinornis, Hesperornis ve Ichthyornis gelir.

Evrimcilerin tüm kara canlılarının denizden çıktığını söylemesine karşılık, nerede ara formlar diye sorarlar, karşılarına Eusthenopteron, Panderichtys ve Acanthostega getirildiğinde bunu görmezden gelirler.

İnsan ile maymun arasında geçiş yoktur derler, ardından Lucy örnek verilir (Australopithecus afarensis), fakat bunu beğenmez, başka geçiş formları sorarlar. Sonra A. ramidus, africanus ve H. Habilis ve Erectus getirilir örnek olarak, aşamalı geçişi gösteren her örnekten sonra, o örneği bir tarafa (insan ya da maymun) dahil edip başka örnek istemeye devam ederler.

Tabi bunlar yaratılışçıların biraz daha işin içinde olanlarının yaptıkları. Yaratılışçılığa inanan pek çok kişinin bu bulgulardan haberi bile yoktur.

23) İnsan Gen haritası

Gen haritası projesi DNA’mızı daha eski türlerden miras aldığımızı kanıtlamıştır. Reptillerle, böceklerle, bakterilerle, solucanlarla ve balıklarla ortak genler paylaşıyoruz. Çok sayıda işe yaramaz DNA’ya sahibiz ve bunun tek açıklaması bu DNA’ları miras aldığımız ilkel türlerdir. Tüm bilim adamları bu bulgulardan emindir.

Bu örnekler sayı olarak çoğaltılabilir. Evrimin kütüphaneler dolusu kanıtı vardır derken kafadan atmıyoruz. Daha bu yukarıdakilerden binlerce yazılabilir. Fakat bu kadar örnek bahsettiğimiz noktayı göstermek için yeterlidir. O da evrimin bir gerçek olduğu, “Evrim Teorisi”nin adına hala teori denmesine rağmen (“İzafiyet teorisi” gibi) aslında artık bir bilimsel gerçek olduğu ve bilim dünyasında işin gerçekten içinde olan hiçbir uzmanın artık bundan şüphesi olmadığı konusudur.

Amerikan NAS (National Academy of Science-Ulusal Bilimler Akademisi)’nin ünlü evrim-yaratılışçılık mahkemesinde bilirkişi raporu olarak sunduğu, tümü nobel ödüllü bilim adamları tarafından yayınlanan bildiri ve buna dayanarak mahkemenin evrimci kanat lehine karar vermesi bunun bir göstergesidir.

Evrimi bilim adamları tartışmaz. Daha doğrusu bilim adamları evrim var midir, yok mudur diye tartışmaz. Evrim nasıl olmuştur diye tartışır. Evrimin var olup olmadığını tartışanlar hala dinin etkisinden kurtulamamış, evrime karşı çıkarak farkında olmadan bilime, gelişmeye ve uygarlığa karşı çıkan, içlerinde iyi niyetli ve halk için iyilik yaptıklarını zanneden, fakat bu uğurda, topluma ve insan uygarlığına en büyük kötülüğü yaptıklarının ve gerilik, karanlık çağ, ilkellik,cahillik ve despotluğa yol açtıklarının bilincinde olmayan dinci kesimdir.

Buyur bakalım Gandalf_The_White cevaplayıver.

Buyurun bu da sizin Adnan hocanız:

Buyurun bu da sizin LCD, yüzmek, teknoloji yasak diyen Cübbeli Ahmet hocanız:

Gandalf_The_White
TS Üye
TS Üye
Gandalf_The_White

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeÇarş. Haz. 27, 2012 6:56 pm

Saruman bakıyorum bakıyorum ama şu koca yazıda bir sürü boş laf ve kibir, horgörme, aşağılama dışında hiçbir şey bulamıyorum. Ne kadar din bilgin olduğunu görebiliyorum. İslam dinini bu kadar iyi tanısaydın kalkıp ateist olmazdın.

Artık seninle tartışmak istemiyorum; çünkü yenilgiyi zaten kabul etmişsin. Tartışacak bir şey kalmamış; zira cevap veremiyorsun. Onun yerine konuyu safsatalarla geçiştiriyorsun. Sana çok basit bir soru sordum, sen benim karşıma onlarca bilimsel açıklama çıkarttın. İki şey söyleyeceğim sadece. Cevap ver ya da verme. Artık tartışmayacağım. Eğer davanda haklı olduğuna inanıyorsan cevap verirsin. Yok cevap vermezsen yenilgiyi kabul etmiş olursun, herkes de bunu görür.

1) Evren'deki her şey kusursuz bir düzen ve denge içerisindedir. Kaos değil. Her meydana gelen şeyin bir vakti vardır. Güneş, istediği zaman dönmez Dünya'nın etrafında. Bu yaradılıştan beri böyledir, kıyamete kadar böyle devam edecektir. Bu da Evren'in yaratıldığını gösterir. Ve tanrının varlığının birincil kanıtıdır.

2) Her şeyin bir başlangıcı vardır. Ve o başlangıç yaradılmış olandır. Bizim o mukaddes ortak atamızın başlangıcımızsa yaratılmış olması gerekmiyor mu? Evren'in başlangıcı oldukları iddia edilen nebula diye adlandırılan gaz bulutlarının yaratılmış olması gerekmiyor mu? Yaratılmamışlarsa nasıl var oluyorlar? Bana bunların en başını anlat. İşte siz bunun açıklayamayacağınız için hem evrim teorisi, hem büyük patlama teorisi, hem de ateizm görüşü çürüyor. Sırf her şeyin en başındakinin yaratılmış olması gerekmediğini açıklayamadığınız için.

Son bir şey söyleceğim. Bir müslümanın yediği halttan dolayı bütün müslümanları suçlamazsın. Ben mi yartım sanki bunları?! Kalkmış iki insan-ı ziyanı gösterip suçluyorsun beni...
lord_legolas
TS Üye
TS Üye
lord_legolas

TS İtibarı : 0

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeÇarş. Haz. 27, 2012 8:33 pm

KOmik bulduğum bazı şeyler var sevgili dostlarım. Örneğin amdem 5 parmak gereksiz sana kaç tane lazımsa diğerlerini ameliyatla kesip aldır. Mademki gereksiz ve eksikliğin duymayacaksın? Geçen senlerde yine senin söylediklerine benzer bir şey okudum. Eskideninsanda bulunan bir uzvun evrime kanıt olduğunu çünkü hiçbir işe yaramadığını söylüyorlardı. Hatta bu bizim ÖSS sınavında soru olarak bile gelmiş zamanında. Fakat zamanla bu uzvun embriyonik dönemin kritik bir yerinde canlı yaşamı için çok önemli bir işlevi olduğu daha sonra da varlığını sürdürdüğü ispat edildi. Demem o ki saydığın şeylerin kesinlikle ama kesinlikle bizler için yararlı bir noktası vardır. Bunu şuradan da anlayabilirsin. Her neresi olursa olsun bir tarafında veya uzvunda eksiklik yada yanlışlık olan kimseye hiçkimse sağlıklı demez ve bu kişi bu durumdan kurtulana dek bedenen rahatsız yaşar.

Evrim ilk canlıların nasıl oluştuğunu açıklamayan bir teoridir. Bunu açıklamaya çalışan bütün nteorilerde YARATILIŞ hariç çürütülmüştür.

Evrimi kanıtlayan teknolojik gelişmelerin yaşandığı dönemden bu yana hiçbir şey bulunamamıştır. Tam tersine gittikçe evrimin olmadığını ispatlayan şeyler ortaya çıkmaktadır.

evrimin bir yalan olduğunu en çok söyleyen ve bunu kanıtlayan bizzat evrimcilrdir. Çünkü zamanla gerçekten inandıkları şeyin gerçek olmadığını anlamışlardır. Googledan aram yapabilirsin EVrime inanıp sonradan bundan vazgeçen bilimadamlarını.

Biyolojiyi çok iyi bildiğimi söyleyemem fakat bana kaçıncı sınıfta olduğunu söylersen seninde gördüğün konulardan birçok ispat yapabilirm biyolojik olarak.

Evrim haricinde Ateistlere karşı saygım bir hristiyana yada bir yahudiye duyduğumdan ne fazla ne de azdır. Zira bütün inançlara hoşgörüü yaklaşmak dinimizin emridir. Bu nedenle Ateisler hakkındaki görüşlerine katılıyorum. Bir insan nasıl ki Müslüman olduğu için dışlanamz ise Ateist olduğu için de dışlanamaz veya dışlanmamallı kötü muameleye maruz bırakılmamalı.
Kral
TS Üye
TS Üye

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeÇarş. Haz. 27, 2012 8:40 pm

Ateizm asla bilim ile kanıtlanamamıştır zaten kanıtlanamazda.Öncelikle evrim diyorsunuz evrim nedir.Toz bulutu patlama meteor safsatalarını anlatıyorlar peki gaz bulutunu kim yarattı peki patlamayı kim meydana getirdi.Hava solumak su madde bunları kim yarattı hiç bir şey yok iken nasıl bir madde oldu ve sayısız milyonlarca canlı evrimleşerek günümüze geldi.Darwin bir çok kitabını okudum bazı yerlerde istemeden evrimi yalanlıyor.Zaten kanıt gösterecek hiç bir şeyi yok sadece tezleri var onlarda çürüyeli onlarca yıl geçti.O kadar kanıt var ki evrim teorisinin yalandan ibaret olduğuyla ilgili.Bazı paleontologlar binlerce yıl öncesine ait kafa tasları buldular ama nedense günümüzde ki bir kafatasından hiç bir farkı olmadığına vardılar şimdi diyeceksin ki bana milyarlardan daha ötesidir evren.Peki evrim teorisi gerçek olsaydı binlerce yıl önce bir kafatası nasıl şimdi günümüzde ki kafatasının eşi benzeri olurdu.Hiç bir değişikliğe rastlanmamış modern bir kafatası.

Peki önemli bir kaç soru soracağım ctrl c -ctrl v yapıp bilimsel safsataları sunmazsan eğer memnun olurum.

1-Seni müslümanlıktan uzaklaşıp ateistliğe iten nedir ?

2-Ateist oldunda eline geçti ?

3-Biz haklıysak mutlu bir sonsuzluk bizi bekliyor ama sen haklıysan hepimiz yok olacağız.Eğer sen haklıysan bizim için çok ta kötü bir son olmayacak ama biz haklıysak ne yapacaksın ?

4-Büyüklerimizi çoğu kez cin çarpmış bunları bizi kandırmak için söylemiyorlar.Peki yaratan yoksa cinler de yoktur.Peki onları kim çarptı ?

5-Ateist olurken böyle sorunlarla karşılaşacağını bildiğin halde niye arkadaşlarım beni bıraktı falan filan diye ağlıyıp zırlıyorsun.Bir dinsiz ile kim arkadaş olur tabi ki de başka bir dinsiz.

Saruman
TS Üye
TS Üye
Saruman

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeÇarş. Haz. 27, 2012 10:25 pm

Müsaadeniz olursa alttan üste doğru cevap vermeye başlayacağım.

Sevgili Kral. Ctrl-V yapmamın sebebi, hali hazırda olan soruları buraya yansıtmamdandır. Fakat şu var ki Gandalf_The_White'ın toz bulutu safsata deyimlerini alıp bana paketleyip yolluyorsun. Kendin olmayı dene ilk önce. İskelet sisteminde İngiltere ve Amerika'da evrim müzeleri var. Gezip dolaşabilir ve tüm kafa taslarını görebilirsin. Tabi bu ara formları açıklıyor. Binlerce yıl diyorsun. Bense sana evrimin gözlenebilmesi için en az 3,5 milyon yıl veriyorum. Anlatabildim mi?

Sorduğun 4 soruyu cevaplamayacağım. Bunları bana PM'den iletmen lazımdı. Çünkü 4'ü özel sorular. Evrim ve bilimle alakası olmayan, konu dışı, gereksiz sorular.

4 - Cin çarpma olayı, hiç bir kimse tarafından gözlemlenememiş, gözle görülmemiş, tek bir kanıtı dahi gösterilememiş, tamamıyla insanları korkutmak için üretilmiş tezgahtır. Üfürükçü yada normal hocaların, seks yada para için türettiği bir terimdir. İslam dininde cinler; Allah tarafından yaratılmış ve insanla aynı görevleri yapmakla mükellef olan yaratıklardır. Cin çarpma olayları tümüyle yalandır.

Sevgili lord_legolas. 5 parmak gereksiz söylemi, evrimin doğurduğu modifikasyon sürecidir. Yüzgeç bir objeyi kavrayamadığından parmak sistemi gelişti. Bunu yunus balıklarında hala görmekteyiz. Anne karnında el ve parmakları çıkmaktadır. Sonra yok olarak yerini yüzgeç alır. Tek bir uzantının yetmediği yerde üç uzantı idealdir. Fakat doğal ortamda beş parmak oluşuyor. 'Akıllı Tasarım' 5 parmak yerine 3 parmak yeteceğini bilmeliydi.

Evrim, ilk canlının nasıl oluştuğunu açıklamaz zaten. Tanımı bu değil bir kere. Türlerin kendi arasında başka türlere bölünmesi ve başkalaşım ile çoğalmasıdır.

Eğer sende Google'dan arama yaparsan çok sıkı muhafazakar dahi olup Ateizme/Agnostisizme geçen insanları görebilirsin.

11. Sınıftayım. Fakat sınıf biyolojisini bana anlatman gereksiz olur çünkü Sosyal bölümündeyim.

Alıntı :
Evrim haricinde Ateistlere karşı saygım bir hristiyana yada bir yahudiye duyduğumdan ne fazla ne de azdır. Zira bütün inançlara hoşgörüü yaklaşmak dinimizin emridir. Bu nedenle Ateisler hakkındaki görüşlerine katılıyorum. Bir insan nasıl ki Müslüman olduğu için dışlanamz ise Ateist olduğu için de dışlanamaz veya dışlanmamallı kötü muameleye maruz bırakılmamalı.

İşte bu cümlenin önünde saygı ile eğilirim.

Ve gelelim sana Gandalf_The_White. Anlattığım şeyleri anlamamakta ısrar ediyorsun. Belki yazdıklarımın hiç birini okumadın. 1 tanesine bile cevap vermedin sorularımın. Ayrıca şunu söyleyeyim, dini bir kitabı okuyup anlamayana dindar, okuyup anlayana Ateist denir. Unutmamanı yeğlerim. Ben iddiaları ve soruları cevaplamaktan sıkılmam.

1-) Bak. Her düzenin bir yaratıcısı olmak zorunda diye bir şey olamaz. Böyle bir kural yok. Şimdi ne demişsin dostum, Güneş istediği zaman dönmez Dünya'nın etrafında. İşte bende bunu kastediyorum. Güneş yarın bir gün kendi başına, istediği yörüngede dolaşmaya başlayınca, (Yok oluş süreci genel kural) bu da düzensizliğin belirtisi olup tanrının olmadığının bir kanıtı mı olacak?

2-) En başını anlatacak olan bir bilim adamıdır. Benim uzmanlık alanım Evrim konusudur. Bilim geniş bir yelpaze olduğundan, canlı başlangıcını anlatacak olan bilimdir. Ben o canlının nasıl diğer canlılara dönüştüğünü anlatırım. Fakat şunu söyleyebilirim. İlk canlı tek hücreli canlıdır. Deniz altı yaşama en uygun yer olduğundan, alg ve diğer hücrelerin oluşumuna izin verebilen doğal aktif bölgesidir. Metan, amonyak, hidrojen ve su içeren bir karışım, elektriksel kıvılcımlar ile harekete geçilmiş, böylece aminoasit ve diğer organik maddeler oluşmuştur. Bu deney 1957 yılında yapılarak kanıtlanmıştır. İşte en büyük kanıtlarımızdan biri. Ayrıca ilk canlıyı kanıtlayamamış olsaydık bile bigbangle ne alakası olacaktı?

Ayrıca Kral senin ne kadar karaktersiz bir insan olduğunu gördüm. Sonra cümleni görmemiştim. Yani ben kendi aklıma edeyim senin muhatap olduğum için...

Gandalf_The_White
TS Üye
TS Üye
Gandalf_The_White

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeÇarş. Haz. 27, 2012 11:26 pm

Açıkçası hayal kırıklığına uğradım Saruman. Çünkü verdiğin cevap yine üstükapalı ve geçiştirmelik. Ben sana her şeyin başında ne olduğunu sormuştum ama sen yine bana var olan varlıkların birleşmesinden bahsettin. Metan, amonyak, hidrojen ve su içeren bir karışım, elektriksel kıvılcımlar ile harekete geçmiş, böylece aminoasit ve diğer organik maddeler oluşmuş ise metan, amonyak, hidrojen ve su içeren bir karışım nereden gelmiş. Olan bir şeyi yine olan bir şeye çevirmek bu. Ne var ki ben sana olmayan bir şeyi olan bir şeye çevirmenin nasıl olduğunu sordum. Yani halk dili ile yoktan var etmeyi... He tamam bu henüz kanıtlanmamış olabilir ve bunu kanıtlamak bir bilim adamının işi. O konuda fikirlerimiz örtüşüyor bak. Ama durum böyle ki asla kanıtlanamayacak çünkü; birincisi, tamamen mantıksız ve mümküniyatsız yani bir düşünün yaratmadan yoktan var etmek??? ve ikincisi, Allah (C.C) var. Ve bunu biliyoruz.

Söylenecek çok şey var ama artık kafam almamaya başladı. Sadece, bilim adamları bunu açıkladığında (yani hiçbir zaman) söylersin ateist olurum.
Saruman
TS Üye
TS Üye
Saruman

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimePerş. Haz. 28, 2012 12:53 am

Evrimin konusunu söyledim. İlk canlının oluşumunu, evrenin oluşumunu, gezegenin oluşumunu değil, biyogenetik ve fiziksel değişim sürecini inceliyor. Doğada bulunan maddelerin bir canlıyı oluşturabildiğini, bu maddeleri de doğanın bizzat kendisi ürettiğini söylüyorum. Doğa, evrenin ta kendisidir. Evren de Bigbang ile oluşmuştur. Bigbang'te iki madde ile oluşmuştur. Birinci madde biliniyor. İkinci, diğer adıyla karşı madde, CERN'deki deneyle ortaya çıkarılmaya çalışılıyor. CERN'den çıkacak sonuçlar;

-Bigbang gerçektir.
-Başlangıcın maddeleri bulunmuş olacak.
-Kara deliklerin sırrı çözülmüş olacak.
Gandalf_The_White
TS Üye
TS Üye
Gandalf_The_White

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimePerş. Haz. 28, 2012 8:15 am

Sanırım biz aynı pencereden bakmıyoruz olaya. Doğa nasıl var oldu o zaman? Her ne kadar zinciri sürdürsen de her zaman bir zinciri başa getirirsin. Bilim, hiçbir şeyin yoktan var, vardan da yok olamayacağına inanır, yanlış mıyım? Madem hiçbir şey yoktan var olamıyor, evren veya doğa veya her neyse işte nasıl var oldu? Çok mantıksız gelmiyor mu? Hem bigbang neden gerçekleşti ve canı istediğinde mi gerçekleşti, yani rastgele? Ayrıca başlangıcın maddelerini bulsan bile onlar da yoktan gelmiş olmaz mı? Yani yoktan var olmaz mı?

Ben bilim karşıtı bir insan değilim tabi ki. Ve bilimi kabul etmek inançsızlığı kabul etmek anlamına gelmez zira hem quantum hem bigbang hem de evrim sadece birer teoriden ibarettir. Biz bunları kabul etmiyoruz. Bunlar da zaten kanıtlanmış gerçekler değiller. O zaman bir sorun yok değil mi? Ateizm karşıtım ama bilim karşıtı değilim. Sadece bu teorileri kabul etmiyorum. Sonuçta sadece teoriler.

Tartışmada biraz sert bir üslup kullandım, özür dilerim.
Saruman
TS Üye
TS Üye
Saruman

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimePerş. Haz. 28, 2012 9:15 am

Tartışmada çıkabilecek sorunlar özür dilemene gerek yok ki.

Şimdi şu var. Ne demiştim ben? Evrim konusunda uzmanım. Bunu kabul ediyorum diye bilimin her dalında uzman olacak değilim. Sadece nasıl var olduğunu söyledim. Zaten her şeyin başlangıcında ki o iki maddenin oluşumu CERN'de bulunmaya çalışılıyor. Oradan çıkarılacak sonuçla ancak açıklama yaparım. Şimdi ne desem yalan olur çünkü.

Bilim karşıtı olmayabilirsin. Zaten bilim biyoloji ve fizikten ibaret değildir. Psikoloji, felsefe, tarih ve arkeoloji bilimin kollarından sadece dördüdür. Evrim ve Ateizm birliği de çok karıştırılan bir konu. Her Ateist evrime inanmaz. Her evrimci de Ateist olmaz. Hristiyan bir bilim adamı vardı adını hatırlayamıyorum. Evrime inanıyordu. Demek istediğim Ateizm tanrının olmadığına, evrim ise canlıların türler arası değişime uğradığına yol gösterir. İkisi ayrı yerler. Ateizm manevi iken, evrim maddi konuları ele alır.
ridersofrohan
TS Üye
TS Üye
ridersofrohan

TS İtibarı : 2

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimePerş. Haz. 28, 2012 2:44 pm

Saruman demiş ki:
Sevgili Kral. Ctrl-V yapmamın sebebi, hali hazırda olan soruları buraya yansıtmamdandır. Fakat şu var ki Gandalf_The_White'ın toz bulutu safsata deyimlerini alıp bana paketleyip yolluyorsun. Kendin olmayı dene ilk önce.

Öncelikle bunlar toz bulutu safsatalar değil.Bunlar normal bir müslümanın ateizme karşı bakış açısı.Ve çoğu müslümanın da böyle düşündüğü aşikar.

Hem senin yazdıklarında kendi fikirlerin mi,senin düşünerek ulaştığın şeyler mi? Hayır,sende birilerinden öğrendin bunları.Yunan mitolojisi okudun,bilimsel araştırmaları inceledin,bilgilendin ve tıpkı diğer ateistler gibi düşünüyorsun.Bizler de nasıl sen ateistlerin ortak bir fikrini burda savunuyorsan,bizlerde müslümanların ortak görüşünü savunuyoruz.Bu fikirler sadece Gandalf_The_White'a ait değil.Bunlar Kuran-ı Kerim'i okuyarak,camilere giderek,okulda din derslerinde bile kazanılan bilgiler.Ben de savunuyorum bunları,Kral da savunuyor ve eminim bir çok başka insan da.Sen burada teksin,biz daha kalabalığız Very Happy Yani aynı fikri savunan insanların benzer yorumlar atmaları kadar doğal bir şey yok.

Gandalf_The_White'ın sert çıkması da çok normal.Sonuna kadar arkasındayım ve destekliyorum kendisini.
lord_legolas
TS Üye
TS Üye
lord_legolas

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimePerş. Haz. 28, 2012 3:18 pm

Saruman dostum hala sorumu cevaplamadın madem sana 3 parmak yeterli geliyor ve Akıllı TYasarım 5 parmağı boşuna yaratmış öyleyse neden hala 5 parmakla dolaşıyorsun? Ayrıca Maddenin ve canlılığın nerden başladığını anlatmayan bir teoriye nasıl inanabiliyorsun anlamışp değilim. Çünkü evrimin en zayıf noktalarından biri canlılığın ortaya çıkışını anlatamamış olmasıdır. Şimdi san daha biyolojik yönden sorular sormaya çalışacağım.

Evrime göre canlılık sudan başlamıştı değil mi? Evrime göre sudan karaya geçişte canlıların karşılaştığı önemli problemler var bunları yazıyorum.

Vücut ağırlığının taşınması: Suda ki canlılar suda kayarak yada minik hamlelerle rahatça hareket edebilmektedirler. Fakat karadaki bir canlının vücudunu taşıması için iskelet ve kas sistemlerine ihtiyacnı vardır.

Su temini. Su canlılarının su temin etme gibi bir ihtiyaçları yoktur Zira zaten suyun içindeler. karadaki canlılar ise Suyu bulmalı dahası buldukları suyu korumaya yönelik sistemlerinin olması gerekmektedir. Sudaki canlılar vücutlarındaki artıkları bol suyla amonyak şekilde atarken karadaki canlılar az miktarda su ile üre ve ürik asit şekilnde atarlar. Amonyağın üre ve ürik asite çevrilmesi ise Karaciğer tarafından gerçekleştirilir. VE HALA BU REAKSİYONLARIN TAM OLARAK NASIL GERÇEKLEŞTİĞİ BİLİNEMEMEKTEDİR.

OKsijen: Sudaki canlılar Oksijeni suda çözünmüş şekilde alırlar. karadaki canlıların ise HEPSİNDE oksijeni almak için özelleşmiş organ ve dokular vardır. Bizde akciğer kuşlarda hava keseleri böceklerde trakeler gibi.

Döllenme ve glişme olayları. Sudaki canlılar dış döllenme ve dış gelişme ile üreme yaparlar. Karadaki canlılarda ise iç döllenme görülür. Çünkü dış döllenmeye elverişli ortam bulunmamaktadır. İç döllenme içinse bu döllenmeyi yapan bütün calılarda özelleşmiş organ ve sistemler vardır.

Şİmdi gel gelelim evrime. Diyelimki bir canlı sudan karaya bir şekilde çıktı. Bu canlının karada 1 dakika yaşayabilmesi için yukarıda saydıklarımdan üreme ve glişme olayları hariç diğerlerinin hepsine sahip olması gerekmektedir. SADECE 1 DAKİKA YAŞAYABİLMESİ İÇİN. Şimdi evrime göre bu değişmeler milyonlarca yıl içinde oluyordu? Peki canlı bu değişmelerin birini bile yapmaksızın karada 1 dakika yaşayamayacığa göre nasıl olmuş da bunca adaptasyonu birden 1 dakika içinde gerçekleştirip kara yaşamına uygun hale gelmiş?

Sana daha basit bir örnek vereyim. İnsanoğlu daha ilk ortya çıkışından itibaren su canlılarını tüketmiştir. Sence insanoğlunun doğşundan şimdiye kadar kaç tane su canlısının tüketmiştir. Kat Trilyonlarca. Peki sen hiç suda bunu avladık ama akraya çıkınca da yaşamaya devam eden bir balık istakoz vb. bir canlı duydunmu? Sence KAT trilyonlarca su canlısından hiçbiri evrimin bahsettiği o ilk karaya geçen canlının gerçekleştirdiği adaptasyonu gerçekleştiremedi mi?

Bu sorularımın cevaplarını GEÇİŞTİRMEDEN MAKUL VE BİYOLOJİK OLARAK KANITLAMANI BEKLİYORUM SENDEN: Yazdıklarımın doğruluğunu araştırabilirsin. İstediğin biyoloji kitabında Sudan karaya geçerken gerçekleştirilen adaptyasyonlar yazıp bu yazdıklarımı bulabilirsin.

FAKAT DEDİĞİM GİBİ SENDEN BÜTÜN BUNLARA MAKUL BİYOLOJİK AÇIKLAMALAR BEKLİYORUM. İNTERNETTE ARAŞTIRIRSAN SİZİN EVRİMCİLERİN BUNLAR HAKIKINDA TATMİN EDİCİ VE MAKUL (!) AÇIKLAMALARINI BULACAĞINA EMİNİM.
Saruman
TS Üye
TS Üye
Saruman

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimePerş. Haz. 28, 2012 11:32 pm

'Safsata' kelimesini, üretecek ve söyleyecek bir şey kalmadığı zaman, ufak insanların mikrobik beyinlerinin ürettiği birer şemadır. Fakat size lafım yok. Benim lafım düşünceme karşılık yeni bir şeyin değil, kopya fikir ve tezlerle karşı çıkılmasıdır. Çoğu Müslümanın'da böyle düşünmesi doğru olduğunu göstermez, göstermeyecektir.

Benim yazdıklarım benim fikirlerim. Sorduğum sorular başka siteden. Sadece sorular alıntı. Elbette birisinden öğrendim fakat ben olduğu gibi o düşünceyi yansıtmadım. ******'ü canımdan severim fakat her görüşünü haklı bulmayabilirim. Darwin'in teorisini kabul edebilirim, ama tamamını savunmayabilirim. Bunlar da bana ait olan düşünceyi öne çıkarır. Böylece düşünceler söz olarak dışarı dökülür.

Aynı fikre sahip insanların aynı yorumlar atması doğru değildir. Aynı düşünce altında farklı yorumlar yapılmalı. Biz papatyayı çok sevebiliriz. Bütün yorumlarda '' Papatya çok güzel bir çiçektir.'' yazarsa bir anlamı olmaz, düşünceyi yansıtmaz.

Ayrıca Gandalf_The_White bana sert çıktı. Seni ne ilgilendirir ki? Biz birbirimize gerekli olan açıklamayı yaptık. Sana ne oluyor?

lord_legolas; şu sorumu cevaplamadın cümlesinden o kadar sıkıldım ki... Sana örnekler vererek açıkladım halbuki. Evrimin gözlemi 3,5 milyon yıldır. Deniz Atalarımızdan olan Yunuslar'ın anne karnında elleri hatta parmakları çıkmaktadır. Sonradan bu yüzgeçe dönüşmektedir. dedim.

Tekrar söylüyorum. Evrim, canlı türlerinin değişimini inceleyen bilim dalıdır. Maddeyi fizik, ilk canlının çıkışını biyoloji incelesin. Evrimin bunlarla bağdaştırılmasını anlayamıyorum.

Vücut Ağırlığının Taşınması: Denizin dibinde tek hücreyle başlayan bu serüvenin devamı, yosunlar ve ardından hayvanlara dönüşmüştür. Bunların bir bölümü derin sularda, bir bölümü kıyıya yakın sularda yaşamışlardır. Karaya yakın olarak yaşayan canlılar, çift canlı örneği olarak ikili yaşama adapte olma sürecine girmişlerdir. (Milyonlarca sene.) Çok uzun seneler boyunca vücudu zaten kara-deniz ikilemine alışık olan bu canlılar karaya çıkabilmişlerdir. Fakat sürünmek farklı zorluklar gerektirir. Adaptasyon bu canlılara modif bir şekilde gerekli olan kolları sağlamışlardır. İskelet sisteminin gelişimi bu geçiş sırasında yaşanmıştır. Daha bir bilimsel açıklama için;

Su Temini: Adaptasyon her şeyin başlangıcıdır. Değişimin ilk taşı adaptasyondur. Nasıl bir deniz canlısı hava solunumu yapmaya başladıysa, aynı şekilde üre ve ürik asit olayı da, kara hayatında bu şekilde gelişmeye başlamıştır. Ayrıca vücudun anatomisinde çözülemeyen binlerce bölüm var. Bunlardan her biri evrimi çürütecek olsa, bilim adamlarının %99'u Ateizm/Agnostisizm'den İslam'a dönerdi.

Oksijen: Bulunan ortama göre ihtiyaç gereksinimi. Daha fazlasını yazmama gerek yok.

Döllenme ve Gelişme Olayları: Oksijenle aynı cevabı taşıyor ama 1 cümle daha ekleyeceğim. Yunusgiller için ne düşünüyorsun o halde?

1 dakika dediğin olayı yaşayan canlılar, 350 milyon sene önce yaşamışlardır. Adaptasyon 1 dakikada değil, milyonlarca yılda ortaya çıkmaktadır. Yunus balıkları Müslümanlara en iyi cevabı veriyor aslında. Hem dışarıda hemde suda nasıl yaşadığını çok iyi biliyorsunuz. Aynı şekilde onun en yakın evrimsel akrabası balinalar.

Yine aynı örneği mi vereyim? Hayır hayır. Deniz Aslanı güzel bir örnek olacak 'tüketim'li cümlene. Ayrıca ilk insanlar deniz canlılarını değil, kara canlılarını tüketmişlerdir. KAT trilyonlarca dediğin balıkları bırak, geçmişte ki canlıların bir çoğunun nesli tükendi. Ayrıca karaya yakın olanlar kara yaşamına geçmiş bulunmaktadır. Okyanuslara açılanlar, bildiğimiz türlerde kaldılar.

Sorularımın tamamı bendeniz tarafından cevaplanmıştır. Tek bir alıntı Youtube videosudur. O da benim dediğimi anlamayıp sonra sorumu cevaplamadın dememen içindir. İyi evrimler.

Kral
TS Üye
TS Üye

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeCuma Haz. 29, 2012 9:59 am

Evrim teorisi gerçek olsa bile evrimi yaratanda tanrıdır.Kısır bir döngüde tartışıyoruz asla evrim diye birşey yoktur.

Ayrıca videoda 8.45 dakikam boşa gitti Smile
lord_legolas
TS Üye
TS Üye
lord_legolas

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeCuma Haz. 29, 2012 10:46 am

Birincisi hala şunu anlayamadım senin demene göre kıyıya yakın yaşayan bir deniz canlısı karaya ayak uydurmuş diyorsun. Evrimin adaptasyonlarının binlerce milyonlarca yıl aldığını da söylüyorsun. Bu da tamam. Fakat bu bahsettiğin kıyıya yakın yaşayan canlı da olsa karaya çıktığı anda 1 dakika için de bahsettiğin adaptasyonların hepsini birden tam ve eksiksiz bir şekilde yapmış olması lazım. Yunusları örnek veriyorsun fakat yunuslar kıyıya yakın yaşayan canlılar değil ki. Bir sefer kendini çürüttün bu örnekle. Madem sudan karaya geçiş küçük ilkel canlılar tarafından kıyıya yakın yaşayan canlılar tarafından gerçekleştirildi. Öyleyse yunusların bu konuyla alakası ne. Yunuslar aslında bence evrimin yalanını ortaya çıkaran en iyi örnek. Çünkü yunuslar senin demene göre karaya en iyi uyum sağlayabilecek deniz canlılarından biri. Evrime göre değişim ileriye doğrudur geriye değil. Şimdi tekrar düşünelim. Denizden karaya geçiş küçük ilkel canlılar tarafından gerçekleştirildi. daha sonra bu küçük canlılar karaya uyum sağlayarak gelişti ve büyüdü. Yunuslar evrimden geldiyse bu canlılar karadan tekrar suya mı geçti. Bu kadar büyük kıyıya yakın yaşamayan canlılar olan yunusların karaya geçişte en iyi örnek olması nasıl mümkün??
lord_legolas
TS Üye
TS Üye
lord_legolas

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeCuma Haz. 29, 2012 12:06 pm

Videoyu yeni izledim ama birçok hata var bana göre. İlk olarak Balık bu duruma çok zorunlu bir koşulda sahip olmuştur. İkinci olarak adam bize nasıl nefes aldığının bilimsel açıklamasını yapmadı. Sadece burası burnuna benziyor buradan nefes alıyor dedi. Nasıl besleniyor nasıl enerji üretiyor bunların hiçbirini söylemedi. Bende sana bir vide linki vereyim onu izle:

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Saruman
TS Üye
TS Üye
Saruman

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeC.tesi Haz. 30, 2012 3:41 pm

Bunu din adamları da söylüyordu Kral. Darwin'in Evrim Teorisini Kur'an'dan çaldığını... Fakat kendini nötr etmişsin. Yok diyorsun. Her neyse video anlamak için izleyenlere bir çok bilgi katıyor.

--------

Yunus'u açıklayayım. Bir deniz canlısı olmasına rağmen akciğer solunumu yapabiliyor. Senin bir balığın nasıl nefes alacağını söylediğin şeye cevaben bunu verdim. Geçiş dönemi üç şekildedir;

-Karadan Denize
-Hem Kara Hem Deniz
-Denizden Karaya

Biz canlının karaya çıkışını örnek veriyoruz genellikle. Çünkü tür genişlemesi kara hayatı ile başlamıştır. Tüylü bir hayvan buluyoruz. Balıklarla aynı özelliğe sahip. Fakat sürüngen kas ve iskelet yapısına sahip. Genetik çeşitliliktir bunun adı.

Sorularını nereden aldığın anlaşıldı lord_legolas Smile Zaten cevaplamıştım her birini. Cümlene gelince, nefes alışımız hava yutan deniz canlısı ile başladı. Akciğer gelişimi burada beliriyor. O cevaplamadıysa ben cevaplayayım. Zaten enerji problemi diye bir şey yoktur. Beslenim de çift yaşamda devam ediyor.

lord_legolas
TS Üye
TS Üye
lord_legolas

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimePaz Tem. 01, 2012 9:33 pm

Dostum sorularımı oradan almadım kendimden yazdım çünkü bu konuları sınavlarım sebebiyle öğrenmiştim bu yıl. Sen video koyunca bende googledan arama yaparak o videoyu buldum ve koydum. Bir yerlerden alıntın yapmayarak yorum yazdığımı anlamış olmanı beklerdim ama her neyse.

Bu sıralar bir kitap okuyorum adı OL DEDİ VE OLDU. Gerçekten mükemmel bir kitap. Bu kitapta bahsi geçen bir konuda evrenin başlangıcından söz ediliyordu. Gerçekten çok ilginç bir yaklaşım var. Öncelikle sana şunu sormak istiyorum. Evrimin hayatın başlangıcını açıklamadığını biliyorum ama senin bu konudaki düşüncelerin ne? Yani sence evren nasıl oluştu hayat ve ilk canlılar nasıl oluştu?
Gandalf_The_White
TS Üye
TS Üye
Gandalf_The_White

MesajKonu: Geri: Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...   Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak... Icon_minitimeC.tesi Tem. 28, 2012 10:44 pm

Aşağıdaki videodaki şahıs, düşüncelerimi aynen açıklamış resmen. Bunu demeye çalışıyorum. İzlemenizi tavsiye ederim.

Dünya sahnesinde 'Ateizm'in perde arkasına bakmak...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Başlangıç Ve Son (Dünya)
» Orta Dünya Karakterleri
» Orta Dünya'nın Efendisi
» Pasifik Cephesi (II. Dünya Savaşı)
» Doğu Cephesi (II. Dünya Savaşı)